| leuzzz a întrebat:

Cum adica Microsoft nu mai ofera asistenta pentru windows xp? Il mai pot folosi?

9 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

-ar putea sa iti cumperi o imprimanta noua si sa vrei sa o si folosesti. Daca ai XP, sunt sanse mari sa nu gasesti driver pentru ea. Deja de un an si ceva au inceput sa existe astfel de probleme, potrivit Gartner.

Din acest punct de vedere, sa pastrezi XP-ul pe calculator inseamna sa iti bati capul suplimentar de fiecare data cand cumperi un nou gadget.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca il poti folosi. Ei nu mai ofera update uri si suport pentru cei care aveau varianta cumparata (ceea ce ma indoiesc ca tu ai )

| leuzzz explică (pentru suntserios):

Pai si daca o am pe cea de pe net mai gasesc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Microsoft nu mai ofera pach-uri de siguranta, contra unor bug-uri, pentru sistemul de operare XP.

Poti sa folosesti in continuare XP, oricum peste 60% dintre utilizatori n-au folosit niciodata update-urile de la xp.

Din punctul meu de vedere, cred ca mediatizarea agresiva a faptului ca Microsoft nu mai ofera suport pentru XP, dar si sistarea acestui serviciu, este un efect al faptului ca utilizatorii s-aus scarbit repede de Windows 7 care pe langa ideea ca este scump, nici macar nu este asa suprinzator.

Eu vad toate astea doar o modalitate prin care sa realizeze panica si utilizatorii sa cada-n capcana si sa cumpere Windows 7 si 8

| Kampion a răspuns:

Din cate stiu a expirat data lui de asistenta. Nu mai ofera update-uri, drivere noi. Si poti sa fii momeala unui atac cibernetic al unui hacker.

| Kampion a răspuns:

Si daca ai Windows xp poti trece pe windows 7 sau Windows 8.1 sa nu iei virusi sau sa iti mearga jocurile daca esti gamer.

| erichlemny a răspuns:

Il poti folosi dar e mai vulnerabil si nu mai dau updateuri pentru chesti ca firewall sau security

| Capota a răspuns:

Windows xp e vechi, plin de crash-uri si alte alea, si mai e si chestia ca hackerii i-au gasit cam toate slabiciunile, de folosit il poti folosi, doar ca cei de la Microsoft nu-si mai asuma nici-o raspundere daca tu devii victima unui atac ciberneticwinking, jucaria unui hackerwinking

| Copilal a răspuns:

Dupa cum stii pana acum la xp primeai update-uri Acum xp nu mai ofera asistenta. Nu mai face programe pentru xp, drivere...