| VreauMiere a întrebat:

Cum aflu ce tip de RAM si procesor se potriveste pe placa mea de baza?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Afla mai intai modelul placii de baza! Ca sa afli modelul, instaleaza CPU-Z de aici http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html dupa instalare da click pe tabul Mainboard (de sus) si apoi fa un print screen si posteaza aici sau vezi ca ai si detalii despre RAM. procesor in program.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te pe placa de baza si vezi ce soket are, cauti un procesor cu acel tip de soket, cauta pe net placa ta de baza sau lasa-mi-o mie ca mesaj aici si iti pot spune eu ce poti pune pe el.
P.S: La RAM la fel spune placa de baza ce slot are DDR3/2 si iti spune si un maxim pe care il accepta.

| Ionel85 a răspuns:

Afli modelul placi de baza si cauti pe internet, ori cauti in cartea tehnica, ori in starT>run>dxdiag http://bit.ly/1rMjdFT

| FirsT1001 a răspuns:

Fii atenta, daca stii modelul si numele placii de baza o scrii pe net si te uiti direct la specificatii ce memorie suporta. ddr2 sau ddr3 sau chiar ddr daca o ai foarte veche. Cat despre procesor te uiti la socket. Daca ai socket 1150 de exemplu vei putea pune orice procesor ce are compatibilitate cu socket-ul 1150, depinde de ce socket ai. Daca nu stii numele placii scrii in run - dxdiag si te uiti la System model, ala e modelul placii si il scrii pe google sau daca nu desfaci partea laterala a untiatii si te uiti pe placa, trebuie sa scrie numele si modelul pe ea. Multa bafta si daca ai nevoie de ajutor astept intrebari!