| xLutz0012 a întrebat:

Cum conectez volanul si pedalele la GTA 5 pe ps3 imi merge sa virez stanga si dreapta dar de pe pedala de acceleratie pun frana si de pe pedala de frana nu fac nimic... daca imi merge dau funda

10 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Nu am nici Play Station și nici GTA 5, dar am un volan cu pedale, iar principiul e cam la fel. Începem cu înceutul:
1) Asigură-te că toate cablurile sunt conectate corect.
->Dacă ai primit un CD când ai cumpărat volanul instalează-l pe calculator și acolo ar trebui să ai un program cu care verifici volanul, pedalele și toate butoanele lui.
2) Intră în setările jocului și verifică dacă accelerația o acționezi din pedale, nu din altceva (deși așa ar trebui să fie default).
3) Dacă ai cumva un beculeț pe volan și un buton special lângă el (pe al meu scrie "Mode") apasă-l. La mine, dacă becul e verde nu funcționează pedalele, dacă e roșu atunci le pot folosi.

| RazvyGamer2048 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Mie cand intru in gta 5 pe pc... si caut la setari sa dau sa shimb acceleratia, frana si celalate la masina nu merg.si nu-mi apare faza aia cum sa schimb de pe keyboard pe volan.ma poti ajuta?

| RazvyGamer2048 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu stiu cum sa fac... ma poti ajuta? plz

| RazvyGamer2048 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Ma ajuti?

| SonicAndrei a răspuns (pentru RazvyGamer2048):

Nefiind în persoană lângă tine (să am acces la volanul și calculatorul tău) nu te pot ajuta decât cu idei. Câteva întrebări:

1) Când ai cumpărat/primit volanul cu pedale, era în cutia lui un CD de instalare? Dacă da, ai instalat progrămelul ce era pe CD-ul? Pe CD ar trebui să fie o aplicație care verifică dacă funcționează corect volanul.

2) În alt joc merg pedalele?

3) (o întrebare mai banală) Sunt conectate bine cablurile de la volan (adică și pedalele să fie conectate în volan, și volanul la calculator)?

| RazvyGamer2048 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Am instalat programul..si in NFS merg si pedalele si volanul...doar in alte jocuri nu merg..de ex in GTA5...deci presupun ca sunt conectate bine

| SonicAndrei a răspuns (pentru RazvyGamer2048):

Bine, acum am înțeles. Trebuie făcute setările din GTA 5. M-am uitat pe internet și am văzut că jocul are o pagină de setări dedicate pentru gamepad, dar nu pentru volan ci pentru controller (de Xbox, dar ar trebui să funcționeze). Intră din SETTINGS la Gamepad la Gamepad Calibration și vezi dacă jocul recunoaște toate butoanele și pedalele volanului (adică dacă recunoaște că există pedale, chiar dacă nu știe că atunci când tu apeși pe pedală vrei de fapt să pornească mașina).

https://www.youtube.com/watch?v=lLea4A0dxwU

| RazvyGamer2048 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Da am incercat. nu-mi recunoaste pedalele si nici cand virez cu volanul... in rest toate butoanele merg...

| SonicAndrei a răspuns (pentru RazvyGamer2048):

Chiar nu știu... fără să-mi instalez și eu GTA 5 și volan nu pot decât să-ți trimit rezolvările altora. Dacă te uiți pe pagina asta (https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=573253647 ) o să găsești instrucțiuni pentru instalarea unui volan de le Logitech mai performant (dă mai jos până vezi poza cu volanul).
Rezum ce scrie acolo: Din programul volanului adaugi un joc (dacă ai opțiunea „Add/Select a game"). Apoi activezi volanul pentru GTA 5 din setările programului. Cam atât cred...

Dacă nu reușești, postează din nou întrebarea fiindcă poate o va vedea cineva care și-a instalat deja volan la GTA5, sau, cel mai bine, să te ajute o cunoștință care să fie la fața locului.

O chestie care mi-a venit în minte după ce am citit din nou întrebarea: pe calculator folosești volan pentru / de la PS3? Există posibilitatea ca, nefiind un volan dedicat pentru calculator, GTA 5 să-l respingă (intenționat sau pur și simplu să nu-l accepte).