| anonim_4396 a întrebat:

Cum deschid fisiere. dat in windows 7?
am incercat cu notepad microsoft word, etc...
imi trebuie ceva >codecuri?
aa si fisierul e fisier txt...ca vreau sa editez ceva...

4 răspunsuri:
| Incubus a răspuns:

Eu stiu ca fisierele. dat sunt create de windows ca fiind parte dintr-un intreg (ca de exemplu cand download ceva dupa net windu face un fisier cu numele si terminatia fisierului adevarat dar este gol, si downloadeaza pana la terminare intr-un fisier dat dupa fiind inlocut cel gol cu cel adevarat, terminatia se schimba automat)nu exista nici codecuri nici programe cu care poti deschide acel fisier, daca te-ai ales cu un astfel de fisier probabil este incomplet si windu nu a apucat sa finalizeze operatia,
poti incerca sa schimbi terminatia fisierului in txt daca sti sigur ca originalul este txt dar sunt sanse egale sa il deschida sau sa nu(depinde de ce parte a fisierului ai daca partea de inceput atunci se va deschide dar va fi incomplet)
ca sa schimbi terminatia dai la rename din clic dreapta pe fisier si stergi de dupa punct dat si pui txt, windu o sa ceara confirmare.

| Pure.Sunshine a răspuns:

Cel mai probabil e o arhiva, deci il deschizi cu WinRAR sau WinAce.

| ıllılı мŭsïC ılıllı áddiCted a răspuns:

. dat poate reprezenta mai multe tipuri de fisier pentru diferite aplicatii ( filme, baze date, install'ere )

stii ce este in fisier? sau pentru ce e folosit?