| SonicAndrei a întrebat:

Cum fac la Power Point ca muzica să se oprească după un anumit număr de slide-uri, dar nu brusc ci cu fade out? Am 3 piese în proiectul la care lucrez și le-am setat ca fiecare să meargă doar pe anumite slide-uri (de ex. melodia 1 pe slide-urile 1-3, melodia 2 pe 4-7). Problema este că prima melodie se oprește brusc atunci când dau clic pentru a merge la slide-ul 4, chiar când începe tranziția. Melodia 2 începe după terminarea tranziției dintre slide-uri, deci practic e o pauză de 2 secunde fără sonor.
Cum fac ca melodia 1 să se oprească lin atunci când se trece la slide-ul 4, sau cel puțin să nu fie așa bruscă trecere? Nu mă deranjează dacă cele 2 melodii se suprapun pentru o secundă.

5 răspunsuri:
| raresandrey a răspuns:

Insert,sound,play sound, click pe el, play across slides

| SonicAndrei explică (pentru raresandrey):

Da, dar vreau să se oprească melodia atunci când ajung la slide-ul 4. Atunci trebuie să înceapă melodia 2. Am reușit să fac o șmecherie, dar încă nu e exact ce vreau: pe slide-ul 3 am pus buton pentru a comuta la următorul slide. Pe același slide am inserat și melodia 2, care am setat-o să se pornească atunci când dau clic pe buton (folosind Tigger). Astfel, când dau clic pe butonul de trecere de la slide-ul 3 la 4, melodia 1 se oprește brusc, iar pe loc începe melodia 2; așa e mai ok.

Nu ști dacă se poate face ca melodiile să facă fade reciproc, ca să nu fie o trecere bruscă?

| raresandrey a răspuns (pentru SonicAndrei):

Press F1 for help, sau poti incerca o prezentare de tip film, ca ma gandesc ca asta vrei sa faci, cu poze sau imagini, cu windows live esential 2012 este foarte bun si ai si optiunea care ai tu nevoie. daca ai W7 SP1. Poti descarca f. usor din,, start,,,, accessories,,,, geting started,,,, windows live esential,,

| SonicAndrei explică (pentru raresandrey):

Am și Windows Live Movie Maker, dar e varză ca program de făcut filme. Zic asta comparându-l cu Sony Vegas evident. Dar trebuie Power Point. Uite că nu știam de Power Point Help offline! Văd că unele pagini sunt ca cele de pe site-ul oficial, dar mai caut.

| raresandrey a răspuns (pentru SonicAndrei):

Da, Sony Vegas este super dar este si complex si iti trebuie un pic de timp să inveti să-l utilizezi fără să bâjbâi ici- colo, dar pentru un amator este bun si live essential 2012