| GulDan a întrebat:

Cum fac sa castig bani din desene?

pentru animatii,jocuri,trailere, poate chiar logouri..etc.

trebuie sa desenez pe foaie sau pe PC?

2 răspunsuri:
| Moldovan_Paul_1996 a răspuns:

Desenele sau tot ce vrei sa faci poate fi facut pe foaie sau in PC cum ti-e mai usor.Important e sa fie interesante, iar daca vrei sa faci bani din ele ai avea nevoie de un site cu care cei interesati le pot cumpara.De obicei logo-urile sunt cele mai cumparate. Sper ca te-am ajutat.

| Gu4rdi4n a răspuns:

Foarte putine publicatii / companii mai accepta desene pe hartie. Inseamna pentru ele o munca suplimentara pentru transformarea desenului tau in desen digital. De aceea, este recomandat sa desenezi pe PC. Anumite chestii poti sa le faci cu ajutorul mouse-ului (logo-uri, desene simple). Pentru desene mai complicate, cum sunt caracterele pentru jocuri ai nevoie de o tableta pentru desenat (cele de la Wacom sunt foarte bune).
Pentru a-ti format un portofoliu si pentru a obtine primii bani poti sa incerci sa iti oferi serviciile pe site-uri cum sunt Fiverr sau Freelancer.com Mai multe detalii poti sa gasesti aici: http://bit.ly/1pgHoeu