| irynna a întrebat:

Cum faci sa nu iti mai apara subtitrarea cu mult inaintea derularii filmului? multumesc.

Răspuns Câştigător
Shin
| Shin a răspuns:

Cand iei o subtitrare pentru un film, trebuie sa fii foarte antena la doua lucruri:
1. Sa aiba tot atatea parti cate are filmul (deci sa fie facuta pentru acea versiune | asta scutindu-te de editat, care e mai avansat)
2. Sa fie facuta cu acelasi fps(frames per second) cu care este encodat filmul. Daca acesta are 23 fps, atunci si titrarea trebuie sa aiba 23 fps. Daca are 29, atunci si titrarea trebuie sa aiba 29. Si tot asa. Pentru mici ajustari, majoritatea playerelor care iti pot afisa o subtitrare au si optiuni cu care poti modifica delay-ul in care apare subtitrarea, deci poti (cu putina migala) sa-ti sincronizezi singura subtitrarea ca sa mearga perfect la film.
Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie happy
Numai bine, Shin.

5 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Iryna, din pacate nu pot sa-ti dau reply pentru ca inca nu mi-a venit pe mail verificarea de la TPU. Ti l-am compus dar nu pot sa-ti dau reply momentan happy Iti trimit imediat cum imi vine mail-ul de confirmare.
Shin.

| Alex_9605 a răspuns:

Nu e buna subtirarea, cauta alta.

| kh1ss a răspuns:

Downloadezi alta subs

| Onutzu a răspuns:

Uita-te in ce format e facut filmul ex: Xvid, Dvdrip si cauta subtitrarea sa fie cu acelasi format

| adistan a răspuns:

Ctrl+sageata stg sau drt.