| teo_alexandrescu a întrebat:

Cum gasesc o lista a caracterelor "speciale" pentru scris un text pe calculator? Am de inclus cateva nume nordice si stiti ce caractere folosesc nordicii!

Răspuns Câştigător
| razvan_tilcan a răspuns:

Daca ai Windows ca sistem de operare, faci click pe Start > Run si scrii in caseta aia "charmap"(fara ghilimele), apoi apesi pe Enter si iti apare un tabel cu semne, de unde copiezi tu ce iti trebuie.

9 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Poti seta tastatura pe caracterele acelei tari sau poti intra in Char Map si le iai de acolo

| georgehari a răspuns:

- Programs -Accessories -System Tools -Character map
- Mergi pe un site care conţine aceste caractere şi le copiezi în textul tău
- Insert Symbol în Word

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ajutati-ma si pe mine pe hi5 Vreau sa0mi schimb poza de destop de la aspect. in loc de aspect de la ei sa-mi pun poza mea cum fac asta. acum ca, este schimbat hi5 ul? da-tii add doar cei care vor sa ma ajute brilianta_ta_dollce mss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- Programs -Accessories -System Tools -Character map si ti le da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns : 1. du-te in bara de "start" dai click
2.alegi programul Run (se afla in dreapta barii de start, jos)
3. dai click pe Run / iti apare o caseta
4.acolo scrii charmap
5.iti apare un tabel cu toate caracterele/ iti alegi de care ai nevoie /...
sper ca ti-am fost de ajutor...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exact cum o scris ultimul/ ultima

| NeveR GivE uP™ a răspuns:

¶¶¶¶¶ cam astea sun si in charmap

| Anabela22 a răspuns:

Daca scrii in Word, cauta "character map" si le copiezi de-acolo!