| Jolley a întrebat:

Cum imi creez un site? Nu blog...site. Dati-mi si mie linkul!

Si cateva instructiuni...

Multumesc...

Răspuns Câştigător
| Leandro a răspuns:

Pe www.ucoz.ro! e in limba romana, ai hosting, spatiu nelimitat si adresa de tip nume.ucoz.ro/com - in plus iti poti atasa domeniul propriu!
Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

Iar aici ai un tutorial care iti explica cum: http://www.youtube.com/watch?v=21DWamHpCTo

Daca ai nevoie de ajutor te ajuta si baietii de pe www.forum.ucoz.ro!

Multa bafta!

5 răspunsuri:
| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Incearca www.ucoz.ro, probabil cel mai simplu sistem prin care poti sa-ti creezi un site gratuit! Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati, vine cu o interfata in limba romana si adresa de tip nume.ucoz.ro!
uCoz ofera tuturor celor inregistraţi, gazduire, domeniu gratuit (de tip nume.ucoz.ro), spatiu nelimitat (care porneşte de la 400 MB si creste constant), peste 250 de teme gratuite, posibilitatea de a-ti crea un forum-portal, magazin online şi multe altele.

Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

Mult succes!

| 00cris00 a răspuns:

Hei! Eu iti sugerez site-urile www.weebly.com sau www.webs.com sau www.piczo.com depinde dar uite un model pe weebly: www.new-revolution-wrestling.weebly.com sau pe webs: www.wrestling-revolution.webs.com sau pe piczo: www.extremewrestling28.weebly.com! Dar desigur ca poti sa iti faci site-uri si de altceva nu doar de wrestling! Mult noroc si daca vrei ajutor spune-mi pe id-ul cris_0295!

| nechitagabriel a răspuns:

Uite aici un configurator extrem de facil pentru tine: http://www.ucoz.ro/

| 1PtToti a răspuns:

Cu blog e relativ simplu, dar cuvantul site cuprinde o varietate mult mai mare (inclusiv blogul e un tip de site). Asa ca depinde ce vrei sa faca acel site, cum vrei sa arate, etc. Daca vrei sa aiba un domeniu numai al tau (www.nu-stiu-ce.ro sau. com etc), trebuie sa cumperi domeniu si sa iti faci un abonament de gazduire. Asta pe partea administrativa. Pentru crearea site-ului efectiv, poti sa folosesti un program de genul Adobe Dreamweaver, dar asta pentru niste pagini relativ simple. Daca vrei ceva mai complex, poti instala un CMS (are nevoie de un server, pentru teste poti instala ceva local, precum pachetul WAMP), si ai avantajul ca pe CMS poti folosi template-uri facute de altii. Dar pentru orice modificare a unui template, va trebui sa inveti instrumentele cu care se face cu adevarat un site web, si anume HTML, CSS (minim astea doua). Pe ele sunt bazate toate site-urile, dar ai ceva de invatat daca vrei cu adevarat sa faci un site de la zero. E plin Internetul de tutoriale de HTML si CSS, trebuie doar sa ai rabdare si vointa.

| Stoica_Cristina_1984 a răspuns:

Buna,

Site sau blog este aproximativ acelasi lucru. Singura diferenta este ca, blogul este actualizat mult mai des ca site-ul.
Un ghid pas cu pas de creare a unui site sau blog gasesti aici: http://www.cristinne.ro/creaza-blog-bani-pe-net/