| ReignForest a întrebat:

Cum instalez Ubuntu Desktop? L-am deschid cu daemon tools dar nu văd instalul.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poti sa creezi o masina virtuala cu Oracle VM VirtualBox sau cum a spus Ventrue, acel stik usb sa fie bootabil si rulezi prin boot

| Wr3nch a răspuns:

laughing Nu asa. Il pui pe un stick usb cu rufus, bagi stickul in PC, bootezi de pe stick si il instalezi pe o partitie goala sau formatezi una din partiiile existente.

| PainTech a răspuns:

Nu ai cum sa instalezi Ubuntu direct din interfata din Windows happy
Ubuntu nu foloseste fisiere.exe. E sistem de operare complet diferit.

Fa cum a zis Venture. Trebuie bootat de pe stick.

===================
Toate astea se aplica presupunand ca vrei Ubuntu ca Sistem de operare principal.
Daca vrei masina virtuala cu Ubuntu e alta treaba

| DoctorWh0 a răspuns:

Ubuntu nu este o aplicație. Este un sistem de operare.
Un sistem de operare trebuie instalat că să îl poți folosi. Linux are opțiunea "live desktop", unde poți folosi distribuția fara sa o instalezi.
Daemon tools poate fi folosit pentru a crea un DVD bootabil(nu știu sigur daca poți crea și USB-uri), care poate fi folosit pentru a instala distribuția.
Sunt sute de tutoriale pe YouTube despre instalarea acestei distribuții.