| anonim_4396 a întrebat:

Cum instalez windows pe un pc abia luat din magazin? Cand ajung la partitii nu imi apare hard disk-ul sa il pot partitiona pentru a instala windows. Trebuie formatat, dar nu stiu cum se face asta. El nu are absolut nici un fel de sistem de operare pe el.

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Ca orice pc il instalezi.
1) iei imaginea iso curata de pe sasnet.eu
2) iei rufus
3) sa ai un stick minim 8 gb.
4) nu iti apare hardul deoarece nu are partitii trebuie sa le faci in meniul de instlaare win
5) intrii in instalarea windowsului fast boot selectezi stick apoi intra normal
6) la selectarea de partitii va fi doar o partitie nedenumita iar tu trebuie sa dai NEW sa o imparti in doua parti egale cel mai bine.
7) dupa ce creezi cel putin una cu NEW cealalta va aparea automat cu capacitatea ramasa si dai si la aia NEW
8) DRIVERELE NU AU NICI-UN FEL DE LEGATURA CLAUDIU, AIA E LA LAPTOPURI DACA VREI SA BAGI ANTICU XP
9) nu aveti nevoie de nici-un fel de program de partitii, puteti face partiile atat in windows cat si la instalare lol laughing)

| Jipa95 a răspuns (pentru SasNetRomania):

+1 Am rezolvat in felul meu pana la urma laughing

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Hai breh, aveam pretentii la tine. Claudiu e cu capul, desigur. Daca totul e ok dpv hardware/setari BIOS, te descurci cu un CD/stick de boot de-alde hirens boot CD, un Linux bootabil. Bine, cel mai elegant e sa ai un partition manager bootabil.

| Jipa95 a răspuns (pentru KodrutZ):

Si cu ce program sa fac stick-ul bootabil cu partition mgr?

| KodrutZ a răspuns (pentru Jipa95):

Cu ce vrea muschiul tau. Cel mai probabil direct din PM - Paragon, de exemplu. Sau Easeus. Sau AOMEI Partition Assistant. Sau multe altele.

| K0sti a răspuns:

Olele, ce ai patit campionule! Ti-am dat link-ul asta de nu stiu cate ori!
http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/
De ce nu ai CD-ul cu el?

| Jipa95 a răspuns (pentru K0sti):

AM procedat in felul meu. La cerererea omului am scos hdd-ul din el si l-am formatat pe al meu si a mers partitionat dupa aia hardul tongue

| MskDesign a răspuns:

Ai schimbat in bios din uefi in legacy?

| Jipa95 a răspuns (pentru MskDesign):

Da. Erau by default nu m-am atins decat de boot in bios si atat. Dar am rezolvat cu succes happy

| SasNetRomania a răspuns (pentru Jipa95):

Ma bucur ca ai rezolvat.
ti-ai luat pc nou? dala gata facut cu sursa si palca video slaba? sau pe piese?!

| Jipa95 a răspuns (pentru SasNetRomania):

Eu daca imi luam pc nou il faceam pe piese. Nu este sistemul meu. La 1800 lei are un i3 4460, 1tb, 4gb ram, sursa pocnitoare, mobo biostrar, carcasa Asus, si un gt 730 low profile.

| FlaviusAPM a răspuns:

Pai...instalezi windowsul apoi partitionezi cu partition master http://www.partition-tool.com/download.htm. funda?

| Claudiusniper a răspuns:

Trebuie sa aiba cd-ul drivere sata integrate, ca sa poata vedea hard-ul.