| daryus2221 a întrebat:

Cum pot afla daca o placa de baza este compatibila cu sursa?
Lafel si procesorul cu sursa.
Lafle si placa video cu sursa.
(Vreau sa fiu sigur, curand imi voi cumpara niste piese pentru pc si nu vreau sa le iau degeaba)

Funda

Răspuns Câştigător
| SouLIce a răspuns:

O sursa de 500w este suficient pentru fx6300 si gt630

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Problema se pune invers: fiecare placa de baza iti spune ce componente sunt compatibile cu ea.

| daryus2221 explică (pentru neutrino):

Mai exact cum iti spune? Adica da-mi un exemplu.
Eu vreau asta sa imi iau http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/980de3-u3s3/

| Jipa95 a răspuns:

La placa de baza, te uiti pe socket-ul placii ( soclu ) iar daca se potriveste cu socket-ul procesorului, inseamna ca sunt compatibile. Ca sa alimentezi un procesor si o placa video( placa video separat de la sursa ) nu-ti trebuie o sursa foarte scumpa, uita-te sa fie de minim 500W reali.

| SouLIce a răspuns:

Daca cumperi componentele noi nu se pune problema de incompatibilitate intre sursa si placa de baza
Tu trebuie sa ai grija ca procesorul sa fie compatibil cu placa de baza

| daryus2221 explică (pentru SouLIce):

Este compatibil procesoru cu placa de baza... dar daca sursa nu poate alimenta un FX 6300 si un Geforce gt 630 (2gb)?

| daryus2221 explică (pentru SouLIce):

Si cum imi pot afla sursa? si cat poate alimenta? (fara sa ma uit in unitate.)

| SouLIce a răspuns (pentru daryus2221):

Nu poti, deschide capacul unitatii si o sa vezi ca srie toate detaliile despre sursa pe ea

| daryus2221 explică (pentru SouLIce):

Daca sursa este de 450w ar putea?

| SouLIce a răspuns (pentru daryus2221):

Daca este de 450 sa fie una de calitate nu o "pocnitoare"

| SouLIce a răspuns (pentru daryus2221):

O sursa de 500w este suficient pentru fx6300 si gt630

| valentin75 a răspuns:

Salut! Dupa ce te-ai hotarat ce placa de baza vrei...iti cumperi procesorul si memoria; pe site-ul producatorului placii de baza o sa gasesti ce procesoare si memorii sunt compatibile si recomandate de producator, acolo vei gasi sectiunea specificatii... trebuie sa iti notezi ce socket este placa de baza, procesorul trebuie sa fie compatibil cu acel socket. Sursa trebuie sa fie de minim 500w, iti recomand una de la Seasonic, are componente de calitate si condensatori japonezi. Daca iti cumperi o carcasa cu management la cabluri si cu sursa pozitionata in partea de jos trebuie sa iei una care suporta acest tip de management. Daca vrei sa faci un sistem mai puternic se recomanda parerea unei persoane avizate. Sunt multe detalii care pot face diferenta.