| Balan_Rares_1992 a întrebat:

Cum pot conecta o telecomanda la un laptop?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Depinde de telecomanda.
Ai mai multe optiuni, in functie de tipul telecomenzii:

1. Infrarosu - ai nevoie de un receptor infrarosu la laptop.

2. Bluetooth - teoretic majoritatea laptopurilor au bluetooth.

3. Wireless

Oricum iti mai trebuie o aplicatie care sa interpreteze comenzile telecomenzii. In general sunt telecomenzi universale sau dedicate. Cele dedicate vin de cele mai multe ori cu aplicatii (daca nu sunt infrarosu).

| Balan_Rares_1992 explică (pentru cristimihailov):

Bai da nu am bluetooth la laptop si nici infla rosu... telecomanda e dedicata

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prin bluetooth, bineinteles daca telecomanda suporta asa ceva

| OnuOnulică a răspuns:

Folosesti blutooh sau wireless.

| cristimihailov a răspuns:

Nu prea conteaza ce ai tu la laptop. Conteaza ce are telecomanda.

Asa ca uita-te la ea si vezi de care este. Personal cred ca e infrarosu.

Te uiti pe net sa cumperi un kit de inrearosu. Adica un receptor.

Nu conteaza ca este dedicata. Comenzile pe care le da ea, sunt relativ comune. De aceea iti trebuie o aplicatie care sa interoreteze aceste comenzi.

| RaduTN a răspuns:

Bluetooth