| Ovidiu a întrebat:

Cum pot dezinstala Deep Freeze v7?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ctrl+alt+shift+f6 (sau ţii apăsat "shift" şi dai dublu click pe iconiţa de deepfrz din taskbar - colţul din dreapta jos).
Apoi, introduci parola corectă, îl dezactivezi (pui toate protecţiile pe "unfreezed") şi restartezi calculatorul.
După restartare, dacă spui că nu îţi apare în control panel (deşi e ciudat c-ar trebui s-apară) îl cauţi în C:\program files\deep freeze 7 (sau ceva de genul ar trebui să se cheme folderul).
Acolo, ar trebui să ai un executabil de tip "uninstall.exe" sau "uninstall.msi". Pur şi simplu îl lansezi pe ăla şi urmezi paşii.
Dacă şi acest uninstall.exe/msi lipseşte, atunci pur şi simplu ştergi folderul din program files. (atenţie! după ce ai urmat paşii de mai sus!)
După ce ai şters folderul (atenţie! doar dacă nu ai găsit uninstall.exe!) apasă pe start, mergi la "run" şi scrie acolo "regedit" şi dă enter.
În registry editor mergi la HKEY_LOCAL_Machine\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Run - şi de-acolo şterge cheia care are legătură cu deep freeze.

Succes!

8 răspunsuri:
| gki1980 a răspuns:

Salut. eu nu am scapat de el decat cand am reinstalat Windowsul sad

| Ovidiu explică:

Nu imi apare asa ceva in c pannel bla bla bla

Răspuns utilizator avertizat
| Chrysk2 a răspuns:

Intri in
My computer si in stanga ai ADD and REMOVE PROGRAMS...
acolo ar trebui sa il gasesti si dai remove happy

| thekillerboyka a răspuns:

Intri in control panel, apoi add or remove programes iar acolo dai cu scroll in jos respectiv in sus pana unde vezi ceea ce vrei u sa modifici, in cazul tau sa dezinstalezi! dai click pe el si in dreapta apare butonul ^^mult succes

| 1klz a răspuns:

Control panel -> add or remove programs. Il gasesti in lista aia si dai remove sau uninstall, depinde daca ai xp sau 7. Bafta!

| Iepurila a răspuns:

Cred ca intai il dezactivezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand e bine sa fie macar dezactivat daca nu-l poti sterge! Ca daca e activat atunci chiar ca nu-l mai stergi! Hmm...bizar! Pai trebuie neaparat sa-l stergi definitiv, dar trebuie prin metoda traditionala(din Control Panel). Deep Freeze isi "implanteaza" chiar si drivere in folderul System32 pentru efectul ala de "inghet". Ba chiar se incarca in kernel. Are intrari si in fisierul win.ini
Orice ai face...manual nu prea reusesti sa-l stergi cu totul! M-am jucat eu prin liceu cu asa ceva si am sters manual din DOS(boot extern), ca din Windows nu ma lasa sa sterg tot. M-am trezit cu BSOD si i-am dat de lucru laborantului(sa reinstaleze sistemul de operare). Vei sterge oarecum programul, dar va suferi Windows-ul!
Iti mai pot sugera sa citesti forumurile oficiale Deep Freeze sau oricare din afara. Pe Softpedia vad ca... nimic. Daca rulezi kit-ul de instalare al lui DF atunci apare in meniu optiunea de Uninstall?

Sincer, Deep Freeze poate deveni un program destul de nenorocit daca nu-l folosesti cu atentie!