| Radu003 a întrebat:

Cum pot elimina parola de la BIOS/BOOT mă deranjează și cred că de asta nu mai pot intra nici în BIOS. WINDOWS 10

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca nu poti intra in Bios atunci nu vei putea sa stergi nimic, sa stergi cum, sau de unde?
Cu gandu nu cred ca functioneaza.Deci trebuie sa intri in Bios.Cauta cu alt calculator pe Youtube la modelul tau, ori in general si vezi ceva video, acolo iti arata pas cu pas cum sa faci, ce sa faci.

Dar scrie in engleza, gasesti mai multe si mai bune decat de scrii in romana.
"How to enter the bios on any pc"
Scrii ceva de genul asta, apoi trebuie sa arate video.

BIOS Keys de la diferite branduri.Deci astea sunt taste ce trebuie sa le apesi imediat ce deschizi calculatorul, deci cum apesi pe buton sa aprinzi calc, te duci rapid la tastaura si apesi pe tasta ce te va duce in bios.
Deci depinde cine a facut placa de baza, ori cine a asamblat acel calculator.
Am dat asa cateva exemple, cel mai indicat este sa urmresti video pe Youtube. Bafta

ASRock: F2 or DEL
ASUS: F2 pentru toate PC, F2 or DEL pentru Motherboards
Acer: F2 ori DEL
Dell: F2 ori F12
ECS: DEL
Gigabyte / Aorus: F2 ori DEL
HP: F10
Lenovo (Consumer Laptops): F2 ori Fn + F2
Lenovo (Desktops): F1
Lenovo (ThinkPads): Enter apoi F1.
MSI: DEL pentru motherboards si PC
Microsoft Surface Tablets: Apasa si tine apasat butonul pentru volum up, adica ce dai sa creasca volumul.
Origin PC: F2
Samsung: F2
Toshiba: F2
Zotac: DEL

| Radu003 explică:

Imediat după ce aprind PC ul îmi apare un tabel albastru și îmi scrie Enter Password

| Radu003 explică:

Am căutat cred că peste 20 de tutoriale și toate sunt la fel mie pur și simplu nu îmi intră în BIOS