| SorinELoo7 a întrebat:

Cum pot instala un windows fara CD/DVD/Stick USB? Acum rulez Windws XP si doresc sa Instalez Windows 10 Technical Preview.

7 răspunsuri:
| questsoul a răspuns:

Fara unitate optica si fara a folosi sloturile usb, nu prea poti decat sa instalezi in virtual box sau vmware.

| SorinELoo7 explică (pentru questsoul):

Stiu ca se poate acest lucru, sunt cateva metode. Dar nu le stiu...

| Gizăz a răspuns (pentru SorinELoo7):

Dacă tu rulezi Windows XP, atunci mi-e greu să cred că ai un calculator suficient de performant să-ţi meargă 10.

Da, poţi să-l instalezi. Descarci imaginea virtuală cu Windows-ul şi instalezi Daemon Tools. Ăla îţi simulează o unitate optică în My Computer. Ca şi cum ai avea încă un DVDRW, dar virtual. Încarci imaginea cu Windows în el şi-l instalezi. Cel vechi rămâne într-un folder din C pe care-l ştergi la final. Asta dacă-ţi merge 10. Eu îţi recomand, în schimb, să foloseşti Virtual Box. Aşa afli dacă merge şi, fiind totul virtual, nu ai şanse să strici nimic. Oricum, cum ţi-am scris eu mai sus nici nu e recomandat. E bine să ştergi hardul înainte.

| SorinELoo7 explică (pentru Gizăz):

Am rulat Windows 7 si Windows 8.1 pe aceasta configuratie, n-am avut probleme. D-asta zic sa incerc si Windows 10...

| Gizăz a răspuns (pentru SorinELoo7):

Uite un tutorial. Tipul face ce ţi-am zis eu.

http://youtu.be/4OkzMUq7LwU

| questsoul a răspuns:

Bine dar cum faci legatura intre windows si pc daca nu te atingi de unitatea optica si usb? Poti monta imaginea windowsului in power iso si sa pornesti installerul, dar ma indoiesc ca va merge.

| minu2001 a răspuns:

Am auzitb ca nu se mai foloseste win. Xp si ai putea sa iei de pe net win. 10 dar m-am-ai greau...