| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot proiecta sau gasi o simulare in spice a unui mixer cu tranzistor unipolar?

5 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Asemenea tranzistoare se mai numesc si tranzistoare cu efect de camp (FET). Nu gasesti. Fa montajul. Uite o schema:
https://www.google.ro/......ps?/search

| erol a răspuns (pentru horia2012):

Ce imi arati tu este un mixer audio. pe mine ma intereseaza un mixer de frecventa

| horia2012 a răspuns (pentru erol):

Ai specificat in intrebare ce fel mixer? Fi mai explicit ce anume vrei. Ce vrei sa faci, ce lucrare ai?

| erol a răspuns (pentru horia2012):

Mixer aditiv cu tranzistor unipolar.

| horia2012 a răspuns (pentru erol):

Mixerele sunt de 2 feluri, aditive si multiplicative. Ce ti-am dat este un mixer aditiv, deoarece combina mai multe frecvente (voce, muzica, efecte audio) intr-un singur semnal la iesire care contine toate frecventele semnalelor de intrare.