| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa fac sa-mi sterg definitiv toate fisierele de pe laptop? Vreau sa-l vand si n-as vrea sa am fisiere care-s teoretic sterse, dar care practic se pot recupera de pe hard (am inteles ca se poate face asta). Mentionez ca are Windows XP instalat pe el. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate face, dar nu din windows.
1. Se prepara un CD bootabil pentru Windows 98.
2. Se lanseaza calculatorul de pe acest CD
3. Cu programul FDISK se sterg toate partitiile, dupa care se prepara partitii noi, fiecare de max. 32 Gb
4 cu programul FORMAT se formateaza destructiv fiecare partitie, pe rand (cu parametrul /U )
5. se sterg toate partitiile
Dupa acest procedeu de formatare nu se va mai putea recupera nici un fisier vechi de pe HD.

7 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Format c:
sau
format d:
prin formatare... Vezi ca daca dai prima comanda vei ramane fara sistem de operare (Windows) pe el. De recuperat in principiu oricum se pot recupera... dar trebuie un program special, cu licenta sau crack-uit... si e putin mai complicat... Eu am incercat sa folosesc 1 data un program de recuperat date, dupa ce mi-am formatat hdd-ul si mi-am dat seama ca am pierdut niste date importante. dar... nu am gasit licenta sau crack pentru el si nu am reusit...

assiris
| assiris a răspuns:

Http://download.chip.eu/ro/O-O-SafeErase-3.0.1308_116659.html?tab=1
Aceasta pare solutia dar... probabil trebuie licenta la programul respectiv.
O solutie mai la indemana si tot atit de sigura o gasesti la: http://securityaspects.wordpress.com/......esfiintat/
Succes.
P. S. Cea mai sigura stergere este desfacerea HDD si zgirierea platanelor cu un cui ascutit dupa care se aplica la 120 de grade citeva lovituri de ciocan pe fiecare platan

| viorel2c a răspuns:

Exista programe specializate dar nu stiu daca fac fata. O metoda simpla ar fi sa umpli hard-ul cu altceva neinteresant si apoi sa-l stergi.La o eventuala recuperare vor aparea ce ai avut ultima data pe el.

| oareunde a răspuns:

cel mai bine este sa formatezi harddiskul. dar si asa pot fi recuperate fisiere (avand in vedere ca formatarea nu implica stergerea bit-cu-bit a tutror fisierelor) sad dar e cea mai sigura metoda. Ai nevoie de un cd de instalare XP pentru a face asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa arunci laptopul obligatoriu

| stoicascoica a răspuns:

Pai, in primul rand, formateaza-l complet, apoi reinstaleaza Windows-ul. Apoi descarca un program ca Eraser (http://lifehacker.com/......5289.php), care-ti va sterge totul de pe hard, inclusiv fisiere virtuale, copii de backup, ramasite din fisiere, etc.

| iulian_voicu a răspuns:

Poti sa-l duci la un service specializat sa ti-l curete de tot.