| Marymary05 a întrebat:

Cum pot sa vad daca o placa video este compatibila cu placa mea de baza?

2 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

Cauta pe google placa ta de baza dupa model si o sa vezi ce sloturi ai pe ea si cate ai. Placile video au mufa PCi-E.

| Bogdy2k a răspuns:

Spune-ne modelul placii tale de baza.

PCI Express 3.0 x16
PCI Express 2.0 x16
PCI Express 1.0 x16
PCI Express x1
PCI

Fii foarte atent cand cumperi o placa video pentru o compatibilitate Maxima fii atent la serie. De ex daca ai placa de baza cu slot PCI Express 2.0 x16 ceea ce si cred ca este cauta o placa video identica to PCI Express 2.0 x16. Daca vei pune PCI Express 3.0 x16 este compabilita dar este posibil sa ai probleme de transfer, si o sa pierzi mult din performante.