Cum sa iti maresti viteza la internet?

Hai sa vedem ce-i de facut cu acea conexiune care-ti da dureri de cap!

- afla viteza la internet. Cea mai cunoscuta aplicatie este Speedtest.net. Site-ul celor de la Ookla aproape ca a pus monopol pe masurarea vitezei de internet. Asta pentru ca utilizeaza servere locale, e simplu de folosit si masoara repede viteza de download si upload. Daca nu ai incredere in testele de viteza bazate pe Flash, poti folosi Testmy.net. Acesta testeaza viteza de internet in conditii reale, fara a folosi serverele special configrate ale providerilor. Un alt serviciu care foloseste HTML 5, in loc de Flash sau Java e Speedof.me. Pentru ca nu depinde de alte plugin-uri, e mai precis si ofera suport si pentru versiunile de mobil ale browserelor.

Pe langa viteza de internet pura, trebuie sa tii cont si de calitatea conexiunii la internet. Un test simplu e oferit tot de Ookla. PingTest iti spune ce ping sau ce latenta, daca se pierd pachete de date, ce ping ai sau daca exista fluctuatii in conexiune. Viteza de internet e buna, calitatea conexiunii e si ea in parametri, dar totusi, unele site-uri nu iti merg, sau se misca foarte greu. Aici te poate ajuta Glasnost. Serviciul e oferit tot de de Measurement Lab si verifica daca providerul tau iti blocheaza accesul la anumite aplicatii sau iti limiteaaza traficul. Iti trebuie doar putina rabdare, pentru ca un astfel de test dureaza 8 minute. Majoritatea testelor de mai sus sunt valabile si pentru conexiunile wireless.

Atentie, insa! In general, viteza unei conexiuni wireless poate fi mai mica decat cea oferita de o retea clasica, prin cablu. Cauzele sunt multiple, dar depind in general de tipul router-ului wireless, numarul dispozitivelor conectate si de performantele hardware.

- restarteaza router-ul sau reseteaza placa de retea din Control Panel -> Network and Internet -> Network and Sharing Center -> Disable / Enable Adapter. Ai mai putea incerca sa iti resetezi adaptorul de retea si folosind Troubleshooter-ul din Windows.

- uita-te la cabluri , e posibil sa se fi deteriorat in timp sau sa se fi slabit mufele

- o alta cauza a vitezei mici de internet e si faptul ca latimea de banda trebuie sa se imparta la toate aparatele conectate. Incearca sa lasi o singura conexiune activa si vezi daca sunt imbunatatiri. Daca da, atunci routerul e de vina. Ai putea incerca sa il aduci la setarile din fabrica, sa ii faci un update sau sa ii schimbi firmware-ul

- in browser -> curata cache-ul, sterge cookie-urile, istoricul si fisierele temporare. Internet Explorer: Tools -> Delete Browsing History (Ctrl+Shift+Del). Nu bifa casuta pentru parole. Bifeaza in schimb restul casutelor. Mozilla Firefox: Tools -> History -> Clear Recent History. Alege sa stergi totul, de la data instalarii browserului. Chrome: Tools -> History -> Clear Browsing Data. Sterge tot, mai putin parolele, care s-ar putea sa iti foloseasca. Opera: Settings -> Privacy & Security -> Clear Browsing Data. Si aici poti pastra parolele

- scapa de extensiile care-ti incetinesc browserul si calculatorul. In timp, incepi sa aduni o intreaga colectie de extensii si poate ti s-ar parea greu sa renunti la unele dintre ele. Insa, poate daca ai vedea cata memorie mananca, decizia ti-ar fi mai usor de luat. Google Chrome -> deschide broswerul, mergi la Tools > Task Manager (sau apasa Shift+Esc). Ca sa vezi mai intai extensiile, aranjeaza-le cu un click pe tab-ul "Tasks". Asa iti va fi mai usor sa vezi care dintre ele iti consuma cele mai multe resurse.

Daca vrei si mai multe informatii, apasa pe "Stats for nerds", in stanga jos. Mozilla Firefox -> procesul se adreseaza mai mult utilizatorilor avansati. Scrie "about:support" (fara ghilimele) in bara de navigatie. Copiaza ID-ul extensiei pe care vrei sa o verifici. Deschide un tab nou si scrie "about:memory" (fara ghilimele). Bifeaza optiunea "Verbose" si apoi apasa butonul "Masoara". Cauta ID-ul extensiei in pagina de rezultate (apasa Ctrl-F). Daca lucrezi cu 2 tab-uri, poti verifica la fel si celelalte extensii. Opera -> scrie "opera:cpu" (fara ghilimele) in bara de cautare, apasa enter si vei vedea ce resurse iti consuma acestea. Internet Explorer, poti doar sa vezi o lista a addon-urilor (Tools > Manage Add-ons). In functie de timpul reincarcare, poti decide care dintre ele iti incetineste cel mai mult browserul si il poti dezactiva.

- scapa si de fisierele temporare din Windows -> Start -> All Programs -> Accesories -> System Tools -> Disk Cleanup. Iti recomand CCleaner, un utilitar care-ti sterge repede toate fisierele inutile.

- scapa si de programele inutile pe care le-ai instalat, poate fara sa stii. Toolbar-uri, extensii, adware sau programe-spion care-au venit la pachet cu un program ok. Mergi la Control Panel -> Programs -> Uninstall a program si vezi ce poti dezinstala. Ai grija insa ce stergi si nu apasa butonul "Uninstall" fara sa fi verificat insa la ce foloseste programul respectiv. Daca ai nevoie de sfaturi, incearca utilitarul Should I Remove It. Should I Remove It iti explica procesele din task manager, iti arata ce face fiecare program si iti spune daca e bine sa il dezinstalezi sau nu. Fiecare program are atasat si un scor dat de utilizatori.

- actualizeaza browserul la cea mai noua versiune din Help - About...

- scaneaza calculatorul cu un antivirus. Avira, Avast, AVG sau Malewarebytes sunt gratuite.

- daca folosesti router, o conexiune wireless si nu prea ai semnal, incearca sa ii schimbi locul. E posibil ca amplasarea initiala a routerului sa afecteze calitatea semnalului wireless. Foloseste Heatmapper pentru a gasi cel mai bun loc in care sa amplasezi routerul (print http://i.imgur.com/sP2y0FE.jpg )/

- verifica daca nu cumva reteaua ta e folosita si de altii. Daca da, atunci ar fi cazul sa-ti securizezi reteaua wireless. Foloseste inSSIDer pentru a schimba canalul semnalului wireless (iti gaseste canalul cel mai liber)

- actualizeaza firmware-ul routerului sau instaleaza un firmware custom. Cauta update router aici sau pe site-ul oficial

- verifica daca driverele placii de retea sunt actualizate sau nu. Pentru asta foloseste un Driver Scaner sau Driver Genius sau Driver Slim sau ONLINE aici click pe ->Start the detection click pe Installation (instaleaza agentul My-Config). Dupa instalare click pe ->Start the detection, il lasi sa scaneze apoi intra in ->My drivers si instaleaza driverele vechi sau lipsa.

Daca dupa toate astea problema persista e cazul sa suni la providerul tau de internet. Iti poate verifica conexiunea si asa vei afla daca problema chiar e la de tine sau nu. Daca e la tine, ai doua optiuni: schimbare router si upgrade pc (placa de baza)

Have a nice day,

Nelu!

46 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| DeyCj a răspuns:

Eu aș mai adăuga următorul truc pentru a îmbunătății calitatea navigării pe internet
Dacă ai un browse lent la internet poți schimba DNS-ul pe unul din rimătoarele:
Oppen DNS:208.67.222.222, 208.67.220.220
De asemenea daca îți faci cont l-am ei îti poți personaliza DNS-ul gratuit. Opțiune folositoare pentru control parental, etc
Comodo SECURE:156.154.70.22, 156.154.71.22
Cel mai ușor de reținut DNS public este cel de google și este 8.8.8.8,8.8.4.4,
Schimbarea acestui DNS se face în funcție de ce sistem de operare folosești.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am gasit acest articol pe Facebook: https://www.facebook.com/......malink.php

| itsoft a răspuns:

Viteza de net nu se mareste frate din programe! Vrei viteaza schimabti abonamentu si puneti unu cu 1GBs de la rds si poti trage ce vrei tu.

| neluL explică (pentru itsoft):

Am mentionat mai sus chestia asta happy (2 raspunsuri mai sus)

| DEOVERPASS a răspuns (pentru itsoft):

Rds?
taci ca esti obosit
iauzi rds rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

| itsoft a răspuns (pentru DEOVERPASS):

Bai boule daca tu ai net praf ramai cu al tau. Pune tu rds si vezi cum iti merge. nu mai rande aiurea despre RDS

Alte răspunsuri
| DenisIonut01 a răspuns:

Nelule esti un om mare! Multumim.

| matrix100 a răspuns:

Multumim

| zuzu04 a răspuns:

Nu poti

| OnuOnulică a răspuns:

Mersi.

| Niiiicu a răspuns:

Inca un articol foarte bun. felicitari nelule

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să trăieşti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta-i optimizare, nu marire!
Vrei net de viteza mare!? plateste! asta-i raspunsul! sau te poti loga pe serverul providerului si sa-ti adaugi noi atributii.
TCP Optimizer e un program interesant...

| neluL explică (pentru anonim_4396):

Optimizare sau cum sa beneficiezi de toata banda pe care o platesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Corect, asta ar trebui sa scrii in titlu!
Cam asta se tasteaza pe gogu': "cum sa-ti maresti viteza la internet", "cum sa ai net nelimitat gratis(aici se poate cu un bullet 3G prin wi-fi)", "optimizare pc-uri vechi"
Prima e fantezie si ultimele doua sunt realizabile dar nu de novici.
Repet ce-a mai zis cineva intr-un post anterior: "esti un geniu!"...as completa ca doar la numarul de vizualizari pe pagina.
Si mai arunca si tu cate un os, la cei care investesc bani si timp in teste si scriu toate articolele alea, scapand cate un link ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viteza o ai scrisa in contract, Nu cred ca se poate mari cu mai mult de 2bps curatand browserul.Cel putin asa am constatat eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viteza internetului tine cont si de HDD, cu cat acesta are viteza mai mare, cu atat si viteza internetului va fi mai mare.

| shannygelu a răspuns:

Daca vrei viteza mare platesti extra happy

| JucărieLEGO a răspuns:

NeluLe, titlurile neinspirate ale articolelor scrise de matale sunt alese de Alexandra sau Cristina?

| neluL explică (pentru JucărieLEGO):

Da,nu e complet titlul si de multi neinteles! Intr-adevar este optimizare, da bine in Google, in motorul de cautare happy... daca ma intelegi!

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

In ce priveste antivirusul, eu foloseam windows defender ala care vine din fabrica cu win 8, ca ma saturasem de toti antivirusii care-mi stergeau crack-urile si nici nu ma anuntau. cica virusi...sa fim seriosi, au luat bani de la companii ca sa zica treaba asta.
acum nici nu mai folosesc antivirus, pentru ce imi trebuie, sa stau pe TPU, youtube si un search in google, un joc local sau online dar de incredere (steam, blizzard, etc). si de ar fi sa iau virusi, ce imi fura astia?! poze cu mine beat la gratare, filmele porno...mare schema, arata-mi si mie pe unu care nu are macar o gagica goala in calculator.
felicitari pentru articol, nelu

| Lolităăăă a răspuns:

Mersi.

| TheNiGhTCoReLV a răspuns:

Mersi happy

| puscahoreangaion a răspuns:

Salut domnule nelu!
Hkey local user-software-Microsoft-internet explorer- la default se trece :99999999
internet registry default:99999999
registry default:se trece 99999999
idem la google(hkey current user-software-google la default:99999999 si la chrome default:99999999
marire viteza browsere:
hckey local machine
system
current control set
services
browser -default valoare 99999999
start-999999999

| ElenaRomann a răspuns:

Platesti abonament mai scump

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Daca cineva are un calculator praf este bun articolul, dar pentru cineva cu calc bun nu exista sa isi mareasca viteza la net din calculator, asta o face numai isp-ul.dar contra-cost

| DeyCj a răspuns (pentru Constantin_Mircea_1988):

Real parțial.ISP-ul meu nu este limitat numai de numărul de useri conectați simultan la rețea și de lățima de bandă de transfer a server-lor de DNS.De regulă e suficient de mare și serverele sunt perfomante nu ca ale UPC-ului sau rom telecom-ului.

| 4n0NlmUs a răspuns:

Sper ca e bun...

| lollipops a răspuns:

Woooow!
Have a nice day too!

| efpies a răspuns:

Mai e si sa dezactivezi Aero daca esti pe Windows 7. happy

| Mihai198 a răspuns:

Mai merge?

| Bog312 a răspuns:

Multumesc Nelu!

| paco28 a răspuns:

Multumim!

| Catalin_Alin_1991 a răspuns:

Sau, puteti incerca asta : http://ge.tt/api/1/files/7I25yUo1/0/blob? download