neluL
Întrebare recomandată | neluL a întrebat:

Cum sa navighezi ANONIM pe internet foarte usor?
Primul și cel mai simplu pont este să adaugi o literă în bara de adrese. S – de la secure/securizat dupa http. adica ceva de genul acesta https://www.google.ro http://i.imgur.com/ergvl.jpg O data activat, cripteaza informatiile care circula intre calculator si pagina de internet intr-o cheie de 128 de biti. Adica in loc sa vada ce scrieti, un curios cu acces la conexiunea ta de internet va vedea cel mai probabil un cod masina extrem de greu de decodificat. I-ar lua cateva luni sa spargă codul cu un singur calculator dacă ar încerca.
A doua varianta este ULTRASURF - unul din cele mai bune programe de navigare anonimă pe internet. Cu Ultrasurf poți naviga pe orice site, fără să se vadă ip-ul tău, programul folosește un sistem proxi ce ascunde ip-ul. Ultrasurf permite de asemenea să elimini istoricul sau să ștergi cookie-urile, este un program ce nu lasă urme. Ultrasurf este o aplicație FREE ușor de folosit.Il poti descarca de aici http://ultrareach.com/ sau de aici http://fbx.ro/b4kqx7pikn3lmwhx
A treia varianta este XEROBANK BROWSER - cea mai buna varianta de navigator web atunci cand vine vorba de pastrarea anonimatului pe internet. Prin reteaua Tor, permite trecerea pachetelor de date prin mai multe noduri, astfel ca locatia voastra sau IP-ul nu vor fi niciodata vizibile pentru paginile web pe care le vizitati. In plus, asasineaza mesajele publicitare si script-urile de instalare a numeroaselor amenintari adware, spyware si de alte feluri. Bineinteles ca nu lasa nici pe calculator vreo urma a paginilor pe care navigati, fiind ideal pentru transferuri bancare online sau in general pentru momentele in care accesati conturi de utilizator de mare importanta. De altfel, dupa nume, v-ati dat deja seama ca a fost creat pentru clientii Xerobank, special pentru transferuri online – din fericire, ofera si optiunea de navigare prin Tor, care il face interesant pentru publicul larg. Atentie insa, redirectionarile si asigurarea anonimatului costa viteza de navigare. Il poti descarca de aici : https://xerobank.com/download/index.html
Inca o metoda de a ramane anonimi pe internet este folosirea unui serviciu online de proxy precum Proxy.org http://proxy.org/
Proxy-urile sunt o unealta care sta cel mai bine in mana oamenilor cu un pic de experienta. Daca te-ai jucat macar putin cu ele si folosesti Mozilla, incearca FoxyProxy, un add-on pentru Firefox, Thunderbird, Seamonkey si Songbird.Pentru mine Mozilla ramane cel mai bun browser si este cel mai folosit browser de internet si are optiunea de a naviga INVIZIBIL pe internet. Aici nu se memoreaza parole, pagini favorite, etc. Adica nu se stocheaza cookie-uri. >>>- Firefox – start invisible page. O gasesti in meniul Tools(Unelte) – Start Private Browsing(Incepe navigarea fara urme) sau poti folosi un shortcut – Ctrl – Shift – P. vezi foto: http://i.imgur.com/DwAnK.jpg Browser-ul se va inchide si reporni in modul fara cookie-uri, fara parole memorate, fara auto-complete. E o idee buna sa il folosesti cand accesezi email-ul sau contul de facebook pe calculatorul altcuiva sau la un internet-cafe.
Alta varianta online de navigare este http://anonymouse.org/
Anonymouse.org este gratuit și se susține din reclame dar nu este tocmai rapid. Sunt momente cand e foarte aglomerat si va raspunde lent. Ideea este ca pagina pe care vrei sa o accesezi face un drum in plus pana la tine. O data intrat aici, vei naviga ca si cum te afli in Germania sau Anglia.
Deocamdata atat! Nice day TPU;)

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Mulțumesc mult, NeluL. O informație care chiar o consider utilă.

Am o întrebare (sau două). Prima variantă, care mi se pare cea mai simplă dintre toate, poate fi folosită și pe Google Chrome sau, așa cum presupun, nu?

Care ar fi cea mai simplă (și eficientă) variantă pentru Google Chrome?
Mulțumesc.

| neluL explică (pentru NOname):

Pentru Google Chrome ai la dispozitie extensia ProxyPy Web Proxy. https://chrome.google.com/webstore/detail/illahkmhnkgdnhdfkankcocbmmjmbipd
O instalezi, apesi butonul din dreapta barei de adrese si poti introduce acolo orice site web pe care vrei sa-l accesezi anonim. Este rudimentara aplicatia totusi.

| NOname a răspuns (pentru neluL):

Mulțumesc.

| NOname a răspuns (pentru neluL):

Nelul, mi-am instalat "ProxyPy Web Proxy", dar când dau clic pe acel semn albastru, din dreapta, nu mi se deschide nici o fereastră în care să întroduc numele site-ului (butonul e ca și inactiv).
Trebuia să dau un restart, ceva?

Iar o dată din o sută, după zeci de clicuri, când până la urmă mi se afișează fereastra respectivă și am posibilitatea să dau clic pe "Ok", îmi apare asta: http://i.imgur.com/eGDGJ.jpg.

Din moment ce îmi merg filmulețele de pe youtube, deși, din ce am citit, ar trebui să am probleme, înseamnă că "ProxyPy Web Proxy" al meu nu este activat sau e nevoie să-l activez manual pentru fiecare site în parte?
Și dacă da, de ce nu se vrea activat (îmi scrie ceva de server. este vorba despre probleme cu serverul lor? pentru că așa pare)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Felicitari pentru faptul ca sustii cu buna stiinta incalcarea regulamentului TPU!
Te zic lui Tenita!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Dispari!

"Cum sa navighezi ANONIM pe internet foarte usor?"

Asta ce e după părerea ta, nu întrebare?! Că a și răspuns la ea singur, ajutându-ne pe toți, asta e altceva.
În loc să-i mulțumești...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Iti multumesc pentru gingasia cu care mi-ai dat replica! Esti o adevarata lady!
P.P. Cu PC-ul ma descurc destul de bine, n-am nevoie de sfaturi gratuite, de ocolire a responsabilitatii.

| neluL explică (pentru anonim_4396):

Atunci pune-ti poza ta la profil si numele tau original la nickname si daca mai vrei sa-ti pui si IP-ul la Url Blog ca sa fi cel putin responsabil din punctul asta de vedere. As zice ca esti cel mai responsabil de pe TPU big grin Nu ai nevoie de sfaturi gratuite->DONATE big grin

| kbej a răspuns (pentru NOname):

laughing

| V1sL0w a răspuns (pentru NOname):

Cea mai simpla este sa apesi SHIFT + CTRL + N.
Succes

| neluL explică (pentru V1sL0w):

Cel mai simplu e sa spui si in ce browser functioneaza! daca tot vrei sa mentionezi ceva! Eventual, editeaza raspunsul.

| V1sL0w a răspuns (pentru V1sL0w):

Google Chrome.

| Piratul10 a răspuns (pentru NOname):

Bravo nelu, faci o treaba minunata pe TPU!

53 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Eu apelam la proxy din cand in cand...dar atat
Mi se pare totusi putin exagerat sa faci toate aceste proceduri pentru a fi in totalitate anonim pe net ...pana la urma daca nu ai comis delicte grave, nu prea ai de ce sa te chinui atat!
Un proxy simplu care sa iti redirectioneze ip-ul cred ca e suficient...

| neluL explică (pentru Apache):

Pai mare chinuiala nu este! Dar cel mai bine pentru un utilizator este sa ramana ANONIM pe internet.La ce sa lasi urme pe unde mergi cand poti sa le acoperi?! Un motiv banal este spamul de exemplu. Unul din site-urile pe care ai navigat iti vinde adresa de email.Treptat ai sa observi ca primesti e-mail-uri de la diferite firme cu diferite oferte pe care nu le-ai solicitat. Dupa aceea este mai greu sa scapi de ele decat sa folosesti un proxi. Da, un proxi simplu este de ajuns! (nu am facut referire la chain bouncers sau o retea zombie networks cum folosesc hackerii big grin )

| Mihai198 a răspuns (pentru neluL):

Ai dreptate mai ales la mailuri ca eu primesc de unii pe care nu-i cunosc

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Multumesc ca nu ai uitat sa postezi asa ceva big grin Deocamdata nu e nevoie, dar daca va fi data vreo lege stupida, se vor gasi solutii de evitare! Avand in vedere la cat de complex e internetul si cate brese de securitate ofera se vor gasi programe de anonimat in limita bunului simt!

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Daca vreti anonimitate 100% trebuie sa aveti 2 calculatoare dintre care unul trebuie sa fie laptop si sa aiba instalat sistemul de operare linux si sa folositi internetul doar pe retele hackuite din oras (preferabil din masina) si sa folositi browserul TOR impreuna cu un VPN platit si multe proxy-uri, pe acest laptop sa nu va logati pe nici un site/email/forum etc cu acelasi cont ca si pe celalalt calculator (asa nu va gaseste nici dracu', daca vreti sa comiteti ilegalitati)

| Piratul10 a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Tare multumesc pentru informație!

| ee a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Aasa de greu?

| ee a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Asa de greu, cum sa hacuiesti retelele? am incercat toate variantele de pe Youtube nici una nu merge?

| ee a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Si eu doresc chiar fara permis doar sunt suveran!

| MitroKta a răspuns:

@zBogDDy:"dar ma cam enerveaza ca se pormeste mai mereu internet explorer"
E o optiune pe care o poti dezactiva din meniu de la Options.

| Furculingură a răspuns:

Foarte interesant. Multumim mult, NeluL...

| Katakimiku a răspuns:

Buna @ NeluL
Am si eu o intrebare.
Se pot transfera mesaje de pe cartela mea pe cartelauneicolege. Adica eu am mai mullte SMS-uri si ea nu prea mai are si as vrea sa-i dau cateva.
Se poate? ( P.S.: Suntem in Cosmote. )

| neluL explică (pentru Katakimiku):

NU cred ca se poate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata cu reactivarea contului, mi s-a impus sa respect regulamentul TPU, altfel dau de dracu'!
Ca urmare, te raportez pentru postare de intrebare-neintrebare big grin
P.P. Don't hate the gamer, but hate the game! Sau, cum era?

| neluL explică (pentru anonim_4396):

Esti liber sa hate ce vrei big grin

| Ţepeşu a răspuns (pentru neluL):

De curiozitate, trebuie să plătesc pentru Proxy? Am Google Chrome. Şi cum se activează? Trebuie pentru fiecare site în parte?

| neluL explică (pentru Ţepeşu):

Nu trebuie sa platesti nimic! Vezi raspunsul care l-am dat mai sus lui NOname ->>> Pentru Google Chrome ai la dispozitie extensia ProxyPy Web Proxy. https://chrome.google.com/webstore/detail/illahkmhnkgdnhdfkankcocbmmjmbipd
O instalezi, apesi butonul din dreapta barei de adrese si poti introduce acolo orice site web pe care vrei sa-l accesezi anonim. Este rudimentara aplicatia totusi. Google -motorul de cautare si Chrome -browserul nu prea incurajeaza chestia asta cu anonimitatea, nu le convine faptul ca esti anonim si de aceea nu recomand Chrome pentru proxy. Pentru proxy foloseste Mozilla sau alt browser mentionat de mine mai sus si ca motor de cautare foloseste Yahoo sau Bing. Te faci anonim complet si navighezi fara urme pe internet! Pana si Internet Explorer are BUTON de navigare fara urme pe internet. CHROME nu are!

| Ţepeşu a răspuns (pentru neluL):

:i caree acel "buton"

| neluL explică (pentru Ţepeşu):

In Chrome - http://tiny.cc/ccg6aw

| Catalin970 a răspuns (pentru neluL):

Salut neluL.
In legatura cu anonimitatea pe Google Chrome.Acesta are un asa-zis mod "incognito" care se activeaza din combinatia Ctrl + Shift + N. Exact ca la Mozilla, apare o noua fereastra cu un mic omulet in stanga barei de adrese; pagina care incearca sa ascunda IP-ul, nu salveaza nimic in istoric sinu acceseaza fisierele cookie.Eu de obicei folosesc aceasta fereastra cand nu vreau sa salvez pagini in istoric, nu neaparat pentru ascunderea IP-ului asa ca nu sunt sigur de anonimitatea totala pe internet.

| neluL explică (pentru Catalin970):

Incearca TOR - https://www.torproject.org/
Cu TOR esti anonim, anonim pe internet daca vrei sa vorbim de anonimitate totala si deep web. Cateva detalii ai aici
http://www.businessmagazin.ro/......o-10652263

| Catalin970 a răspuns (pentru neluL):

Stiu,am dezbatut acest subiect prin mesaje acum cateva zilebig grin.Am vrut doar sa spun ca si pe Google Chrome exista o comanda care face posibila anonimitatea pe internet.

| shhhs a răspuns:

Salut,
Care metoda functioneaza in cazul furnizorului de internet, adica cum facem ca el sa nu poata vedea ce am vizitat?

| neluL explică (pentru shhhs):

De parca te-ar interesa ce vede furnizorul big grin Toate merg!

| shhhs a răspuns (pentru neluL):

Pai ma intereseaza ce vede...ce el sa aiba acces la ce accesez eu?
Deci daca folosesc de exemplu aia cu ''S'' furnizorul nu va putea sa vada ce accesez sau ce am accesat?
Intreb asta fiindca la firefox este la optiuni o chestie cu ''incepe navigarea fara urme'' dar dupa ce o pornesc imi zice ca totusi furnizorul de internet poate sa vada ce am accesat...

| shhhs a răspuns:

Apropo, nu inteleg chestia cu ''S''... deci daca am de exemplu https://www.google.ro/ cum facem folosim aia cu ''S''? une o pun ca nu am inteles la ce te-ai referit tu acolo...

| neluL explică (pentru shhhs):

Nu mai pui ''s'' pentru ca ai deja!-> http's'
un link normal -> http://www.google.ro/
un link criptat -> https://www.google.ro/
Foloseste Ultrasurf sau un proxy daca nu vrei sa vada providerul ce faci.

| shhhs a răspuns (pentru neluL):

Ok, mersi.

| SabbyNightShadow a răspuns:

Woooooowhappy thanksbig hug cmz apropohappy

| neluL explică (pentru SabbyNightShadow):

My pleasure happy

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru neluL):

winking hehe nu te-ai schimbat de loooochappy si apropo congrats pentru titlul tau de expert TPUhappy

| neluL explică (pentru SabbyNightShadow):

Pai ce motive am sa ma schimb? ...de caracter! Merci big grin

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru neluL):

Nu ai dchappy oricum ma bucur ca nu ai facut-owinking

| MotanuJmekerit a răspuns:

Ma sperie neluL astalaughing

| zBogDDy a răspuns:

Super utile informatiile, TOATE! pasul 2 este genial, numa pornesc programu si gt. dar ma cam enerveaza ca se pormeste mai mereu internet explorer. big grin

| neluL explică (pentru zBogDDy):

Asta e singurul ''dezavantaj'' la toate browserele.

| diana2513 a răspuns:

Multumesc mult.mi-a fost de mare folos.

| neluL explică (pentru diana2513):

Cu placere! bye, bye wave

| Wads a răspuns:

Hidemyass.com?

| DannutzzHD a răspuns:

Auzi amnevoie de ajutor tongue mie browserul imi navigheaza automat cu https:// si nu pot accesa anumite siteuri imi spune conexiunea nu este sigura

| neluL explică (pentru DannutzzHD):

REZOLVARE: -> REGLEAZA data si ora de la PC(sunt in urma) si apoi da click pe inteleg riscurile.Da un restart pc si intra in browser.