| BlackRipper a întrebat:

Cum sa scap de sunetul static in inregistrarile pe laptopul meu? Am un laptop Asus i7 si priza la care este conectat are impamantare, placa lui de sunet integrata este defecta asa ca folosesc o placa de sunet externa USB (nu stiu sigur marca si modelul, dar m-a costat in jur de 150 de lei, deci ar trebui sa fie cat de cat de calitate) si casti de gaming cu microfon incorporat (din nou, inca 150 de lei). Si totusi, pe skype si in inregistrari apare sunetul static. Vreun sfat TPU?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

E posibil sa fie de la casti - fie nu au cabluri performante, fie nu au microfon performant.
E posibil sa fie si un semnal parazit din circuitele laptopului sau chiar din placa de sunet.
Se poate vedea daca sunetul static dispare cand laptopul merge pe baterie fara a mai fi conectat la priza.

Ori placa de sunet nu e destul de performanta desi e destul de scumpa, ori castile nu au un microfon instalat cum trebuie. Daca exista posibilitatea, ar trebui incercate si alte casti, si alta placa de sunet pe usb.

| BlackRipper explică (pentru halogen001):

Ok, o sa-ti incerc sfatul. Multumesc pentru raspuns.

1 răspuns: