| Deiiu26 a întrebat:

Cum scriu cu diacritice in Microsoft Word?

Răspuns Câştigător
| Iwao a răspuns:

Clic in taskbar pe pictograma EN, schimbi in RO.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ca sa poti scrie cu diacritice trebuie sa adaugi limba romana la Language. Asta daca nu cumva o ai deja. Dupa care atunci cand intri in Word inainte de a incepe sa scrii, comuti pe romana. Ca sa comuti intre limbi apesi Left Alt+ Shift.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Folosind metodele detaliate mai jos, ai acces nu doar la diacritice romanesti sau ale altor limbi straine, ci si la literele / semnele folosite in transcrierea fonetica a cuvintelor englezesti (vezi pronuntia cuvintelor englezesti din dictionar - de exemplu: ǝ ɛ ʃ ʒ, pentru a aminti doar cateva).

1.Deschizi programul Microsoft Word;
2. te duci sus, in bara de meniuri, selectezi INSERT;
3. de aici (din Insert) alegi SYMBOL;
4. imediat se deschide o fereastra - de aici poti alege mai multe fonturi (dand click pe sageata cu varful in jos unde scrie Font - de ex. normal text, Algerian, Corbel, etc.)

Eu am preluat aceste litere folosind fontul normal text.

Cand ai ajuns la acest nivel, ai deja doua variante:
1. alegi litera dorita (exemplu: ş ţ sau alta) dand click pe ea si apoi (din partea de jos a feresterei) dai click INSERT - exact in acel moment, litera aleasa va aparea in locul unde ai pus cursorul pe foaie.
ATENTIE - litera respectiva va trebuie pusa de FIECARE DATA cand vei avea nevoie sa apara in text.

2. daca vrei ca litera aleasa de tine sa poata fi introdusa de fiecare data cand ai nevoie de ea, trebuie sa faci o scurtatura (nu stiu exact daca acesta este termenul, dar cred ca asa se numeste). Mai concret, urmezi urmatorii pasi:
1. din nou click Insert, Symbol, alegi litera dorita selectand-o (adica dai un click pe ea);
2. alegi (din partea de jos a ferestrei butonul Shortcut key - si iti va aparea autmat o alta fereastra Customize Keyboard);
3. aici, vei avea sub campul Press new shortcut key un CURSOR care palpaie (apare 2 secunde, dispare, iar apare 2 secunde, dispare, si tot asa);
4. acum tii apasata tasta CTRL si alegi una din cifre sau din litere de pe tastatura (ex. pentru litera ţ poti alege CTRL 5) apoi dai un click pe ASSIGN si altul pe CLOSE.

DE FIECARE data cand vei apasa CTRL 5 in locul in care va fi cursorul in acel moment, va aparea litera aleasa (de exemplu ţ).

Imi permit sa iti dau un SFAT personal pe care-l consider IMPORTANT (este la aprecierea ta daca il accepti sau nu).

Este IDEAL sa folosesti CTRL si cifre (exemplu: CTRL 1 pentru litera â,
apoi CTRL 2 pentru litera î, si asa mai departe).

Motivul pentru care NU ESTE BINE sa folosesti litere: pentru ca unele litere au deja rolul lor. De exemplu:
CTRL s - pentru salvare
CTRL p - pentru printare
CTRL a - pentru Select all (adica selecteaza tot textul)
CTRL o - pentru a gasi un anumit fisier (vezi cursorul care apare in dreptul campului File name). etc.

DAR, apasand oricare din exemplele de taste de mai sus (ex. ctrl s) DISPARE rolul avut de tasta respectiva, pana cand il introduci tu din nou, si sincer NU STIU cum se face asta si nu am pe cine sa intreb in prezent.

Bafta la folosirea diacriticelor si sunt sigura ca ai sa tescurci foarte bine, urmand cele 2 metode de mai sus.

| Monyyyyy a răspuns (pentru ElenaSt2011):

Cum pun la tot textul din word diacritice?

| Anastasia2p a răspuns:

Jos în bară e un pătrat pe care scrie EN.Dai click pe EN şi schimbi în RO.