| Julienne a întrebat:

Cum se activeaza Roamingul?big grin

4 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Pe orange sunt activatele deja. Dacă nu suni la *100# - servicii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaming-ul? la ce retea? daca esti pe orange poti suna la *100# sau 200

| The3w0que3n a răspuns:

PrePay Roaming
Plecati in vacanta? Acum cu serviciul PrePay Roaming calatoriti liber, deoarece telefonul dumneavoastra mobil Orange nu mai are nevoie de vize. Oriunde ati fi, cu PrePay Roaming va simtiti acasa, pentru ca mentineti mereu legatura cu familia sau prietenii.

ce este serviciul PrePay Roaming?
Serviciul PrePay Roaming va ofera posibiliatea de a folosi numarul Orange chiar si atunci cand sunteti in afara tarii, de a efectua si receptiona apeluri, de a transmite si receptiona mesaje scrise, de a asculta mesageria vocala, de a verifica si reincarca contul cu ajutorul cartelelor Orange PrePay.

cum se activeaza?
Formati gratuit sau apelati numarul, tastati, apoi si activati serviciul PrePay Roaming. Urmati instructiunile din meniu. Veti fi instiintat despre activarea serviciului PrePay Roaming printr-un mesaj SMS.
Puteti oricand activa serviciul, cu doar 50 lei in cont.

Pentru a dezactiva serviciul, la intoarcere in Moldova formati gratuit. Va recomandam sa nu dezactivati serviciul, pentru a putea folosi numarul dumneavoastra Orange cat sunteti peste hotare.

unde functioneaza serviciul PrePay Roaming?
La sosirea in tara de destinatie, telefonul dumneavoastra Orange se va conecta automat la retea. Inainte de plecare consultati lista tarilor si operatorilor unde serviciul PrePay Roaming este functional. Lista tarilor si operatorilor este actualizata in permanenta.

pentru a efectua apeluri, fiind in roaming:
Catre un numar mobil din Moldova, formati:
si numarul abonatului din 8 cifre.

Catre un numar fix din Moldova, formati:
codul geografic si numarul abonatului.

Catre Serviciul Clienti Orange, formati:
.
In roaming acest apel este taxat ca un apel spre Moldova.

Catre Serviciul Mesageria Vocala formati:
.
In roaming acest apel este taxat ca un apel spre Moldova.

Mesajele scrise pot fi expediate ca de obicei:
in format national –, sau
sau in format international – si numarul abonatului incepand cu 69, 68 sau 60

pentru a receptiona apeluri fiind in roaming:
cei care va telefoneaza din Moldova formeaza numarul dumneavoastra in format national
cei care va telefoneaza din strainatate formeaza numarul in format international
cum verificati si reincarcati contul in roaming?
Pentru a verifica starea contului dumneavoastra, formati gratuit

Pentru a reincarca contul cu credit aditional, formati gratuit codul de reincarcare din 14 cifre

Pentru a continua sa apelati si sa primiti apeluri fiind in roaming si totodata pentru a prelungi valabilitatea numarului Orange, va recomandam sa luati cu dumneavoastra o cartela de reincarcare.

Iar in cazul cand nu dispuneti de suficient credit, si nu aveti nici o cartela de reincarcare, utilizati serviciul Reincarca-ma.

Formati gratuit si alegeti optiunea: Reincarca-ma.

Introduceti in format international ( ) numarul abonatului, caruia doriti sa-i transmiteti solicitarea de a va transfera creditul. Pentru a va transfera credit, abonatul respectiv va trebui sa formeze si sa urmeze instructiunile meniului.

| CiRiNeL a răspuns:

In orice retea suni la relatii cu clientii