| dani145 a întrebat:

Cum se creaza un hack? Funda?

3 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Depinde ce intelegi prin termenul folosit, conform dictionarului de aici: http://ro.urbandictionary.com/define.php?term=h*a*c*k, inseamna fie o persoana mediocra profesional, fie o solutie creativa la o problema complexa. In primul caz, cred ca nu ai avea nevoie de indrumari, dar pentru cel de-al doilea, treaba sta cam asa:
1. Nici o astfel de solutie nu este generala, ea rezolva o anumita problema intr-un anumit context, asa incat, e nevoie de o profunda studiere a ambelor atat din punct de vedere tehnologic cat si logic pentru gasirea unor eventuale cai si oportunitati, a se citi vulnerabilitati.
2. Nu totul este vulnerabil! De cele mai multe ori dupa atenta studiere a problemei concluzia este ca aceasta nu poate fi rezolvata in contextul dat.
3. Daca totusi exista o solutie, aceasta trebuie sa fie fezabila, de exemplu, daca ai nevoie de o putere de calcul ce insumeaza toate compurile existente, solutia nu este fezabila.
4. Dupa studiul de fezabilitate a solutie gasite, aceasta trebuie construita luind in consideratie tehnologiile folosite de catre tinta, vulnerabilitatile sitemice si cele contextuale, dupa constructie solutia trebuie testata. De regula testarea solutiei duce la inchiderea ferestrelor de oportunitate pentru care solutia a fost construita.
5. Daca totusi solutia a depasit faza testarii, iar contextul de oportunitate a ramas in aceeasi parametri, abia in acest moment se poate spune ca exista o solutie functionala la problema data ce are ca si parametru relevant, efemeritatea, caci tinta va reactiona fara gres acoperindu-si vulnerabilitatile exploatate si astfel lucrurile se iau de la capat.
Insa, daca ai ajuns la capatul unui astfel de proiect, pot sa spun sigur ca stii destule tehnici de programare ce iti permit sa faci programe legitime pentru care sa fii platit in bani si nu in ani.

| LuciWv a răspuns:

Pe bune?
Din moment ce pui o intrebare atat de stupida ce sens ar avea sa-ti raspund.
In fine...
In primul rand trebuie sa stii C+/C++ ce-a ce cred eu ca tu nu sti.
Deci in cazult tau "sorry"
Nai cum sa faci un hack, sa faca ce vrei tu.
Ar fi frumos sa faci asa hack-uri la cs, samp sau metin sa faca ce vrei tu.
Dar 1.ar strica frumusetea jocului si 2. E imposibil
Aaaa...acele hack-uri BadBoy, S0beit si Swichbot, alea sunt facute de Rusi sau Coreeni.
Iti recomand sa te lasi ori sa pui mana pe invatat Java Script, C+/C++ si dupa iti vei da seama singur, pana atunci las-o mai moale cu hack-urile si joaca cinstit.
Bafta

| MLyon a răspuns:

Nu este pentru toti 'bossi'' creatul hack-urilor