| stardeea a întrebat:

Cum se numesc asezarile din paduri care taie lemne, fac cherestea...etc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gatere?

4 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Exploatări forestiere, daca la asta te-ai referit, dar sa stii ca lemnele nu sunt taiate "de aşezări" ci prin intermendiul lor.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Cred ca te referi la cantoane. Dar acolo se adapostesc oamenii care intreţin pădurea. Cei care o exploatează în baza unui contract, au tabere de exploatare proprii - printre utilajele utiltate sunt gaterele.

| Zoombe3 a răspuns:

Ocol Silvic?

| yankee a răspuns:

Daca ai formula mi bine intrebare poate te ajutam.insa cu cuvintele astea goale... din intrebarea ta...nu te pot ajuta.:-J