| Dulau_Paul_George_1999 a întrebat:

Cum se numeste cea mai veche, sau una din cele mai vechi placi de baza? Dar una performanta?

1 răspuns:
| InspiratieDIY a răspuns:

O placa de baza e practic un suport pentru tot felul de cipuri si integrate.

Ca nume, ele isi iau numele in functie de cipul/ cipurile care le are pe ea.
Unele mai vechi isi luau numele producatorului si un nr (1, 2. ) in functie de a cata varianta era. Ex: Octek Jaguar V (V = 5)

cea mai performanta, in special pentru gaming, la ora actuala sunt cele cu cip X99 (Gigabyte, Asus etc.)
Uite aici mai multe detalii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Motherboard

Bafta!