| jrockfreak a întrebat:

Cum se poate rezolva ca pc-ul sa gaseasca o adresa IP? Imi arata doar 'pagina web indisponibila'.

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Aha, pai ca sa te poti conecta la interfata routerului trebuie sa te conectezi de la un pc nu de pe tableta. Deci, trebuie sa conectezi mufa de net de la rds la router, apoi cu un alt cablu de LAN care de regula vine cu routerul conectezi routerul de pc. Pornesti routerul si restartezi pc-ul, apoi de pe pc poti sa te conectezi la interfata routerului pe http://192.1.0.1/ si acolo trebuie sa configurezi protocolul wireless pentru tableta, adica sa-l pornesti daca nu e pornit si apoi sa configurezi parola de access si tipul de criptare pentru WLAN. Dupa aia pe tableta trebuie sa configurezi o conexiune care sa folosesca wireless-ul de pe router si sa acceseze reteaua cu parola stabilita pe router. De aia nu poti sa te conectezi la router pentru ca device-urile mobile sunt considerate implicit nesigure pentru retea si trebuie sa configurezi drepturi de access pentru ele. In momentul de fata tableta gaseste un device care e capabil sa dea net prin wireless, dar acel device(routerul) nu e configurat, de aceea il vede dar nu se poate conecta.

25 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......teva-alte/

Si eu am intampinat acea problema, vezi acolo cum am procedat.

| StefanKogut a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa faci, da mai multe detalii.

| jrockfreak explică (pentru StefanKogut):

Adica scriu o adresa IP gen http://192.168.0.1/, dar nu merge.

| manea101 a răspuns (pentru jrockfreak):

Mai explicit te rog si o sa te ajut!

| StefanKogut a răspuns (pentru jrockfreak):

192.168 sunt adrese de intranet, deci banuiesc ca vrei sa accesezi interfata unui router? In primul rand routerul trebuie sa fie on si sa fie conectat la comp. In al doilea rand: incearca 192.168.1.1 si vezi daca merge, pentru ca daca punctul 1 este realizat, atunci e clar ca nu asta e adresa. In functie de provider poate fi si cea care ti-am scris-o eu.

| jrockfreak explică (pentru manea101):

Mdeci, incercam sa imi instalez un router si mi-a dat ceva cifre sa scriu in bara URL, dar nu gaseste nimic. In instructiuni zice ca inseamna ca pc-ul meu nu e setat sa utlizeze o adresa ip dinamica si vreau sa vad daca as putea cumva sa fac totusi sa mearga.

| jrockfreak explică (pentru StefanKogut):

Pai asta e, scriu acele cifre din instructiuni si nu merge nimic.

| StefanKogut a răspuns (pentru jrockfreak):

Te poti conecta la net, fara router? daca da, conecteaza-te si deschide command prompt si scrie ipconfig si apasa enter. Dupa timite-mi si mie raspunsul ala, sa vedem daca pot sa ma conectez la router-ul tau direct de pe net.

| jrockfreak explică (pentru StefanKogut):

Zice ca "is not recognized as an internal or external command".

| manea101 a răspuns (pentru jrockfreak):

Conecteaza-ti mufa de Ethernet adica cea patratoasa care intra la tine in calculator si dupa aceea introdu-l in router si dupa aceea in PC-ul laptop-ul tau care il ai, si dupa aceea scrii adresa ip care ti s-a dat in manual.

| jrockfreak explică (pentru manea101):

Am scris adresa, dar nu pot ajunge pe ea pentru ca motive happy. Mentionez ca am internet ok la pc, vreau doar sa am si pe tableta, de aia mi-am luat router.

| manea101 a răspuns (pentru jrockfreak):

Incearca sa resetezi routerul, stiu ca fiecare router are in spate, dedesubt fata, etc buton de reset sau daca nu merge nici asa trimite-l la service.

| StefanKogut a răspuns (pentru jrockfreak):

Da' esti pe un windows da?, scrii numai "ipconfig" da? ca nu se poate sa n-o recunoasca, e core command, deci ipconfig si enter. Daca nu functioneaza
acceseaza http://whatismyipaddress.com/ si trimite-mi ip-ul tau, dupa care conecteaza routerul si zi-mi si mie sa vad daca ma pot conecta la el.

| jrockfreak explică (pentru manea101):

Am facut si faza cu resetarea. Pe tableta mi-au aparut pasii de configurare, dar dupa faza cu parola, nu a mers mai departe. De-abia ieri l-am cumparat, sa-l si duc la service? laughing

| manea101 a răspuns (pentru jrockfreak):

Pai daca router din-acela ti-ai luat eu ca sa iti fac.happy

| StefanKogut a răspuns:

Da, nu ma pot conecta la el. Inteleg ca netul pe pc merge prin acest router si functioneaza? Daca da, atunci nu scrii ceva bine atunci cand vrei sa-i accesezi interfata.

| jrockfreak explică (pentru StefanKogut):

Nu, eu am net rds pe care il folosesc acum la pc, doar ca mi-am luat un router si nu reusesc sa il configurez.

| StefanKogut a răspuns (pentru jrockfreak):

Pai si atunci cum vrei sa te conectezi la el?

| jrockfreak explică (pentru StefanKogut):

De pe tableta vreau. Imi arata ca e conectat, dar nu pot accesa nimic si deja am citit tone de articole care m-au dus la cifele alea si iata-ma aici. big grin

| jrockfreak explică (pentru StefanKogut):

Aceeasi problema, nu pot accesa linkul acela. straight face

| StefanKogut a răspuns (pentru jrockfreak):

Dar net-ul pe pc merge prin router sau nu?

| jrockfreak explică (pentru StefanKogut):

Merge prin rds. Am conectat routerul la rds si cam putin mai incolo au inceput problemele. laughing

| StefanKogut a răspuns (pentru jrockfreak):

Da, ar fi trebuit sa mearga fara probleme. Ori e bulit routerul ori RDS-ul are niste setari speciale care trebuie facute. Ia legatura cu cei de la RDS sa te indrume ei, ce trebuie sa faci ca sa faci routerul sa dea net de la ei atat pc-ului cat si tabletei. Eu am net de la Telekom si nu am avut astfel de probleme. Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta!

| jrockfreak explică (pentru StefanKogut):

Eu iti multumesc enorm! happy

| StefanKogut a răspuns (pentru jrockfreak):

Aha, pai ca sa te poti conecta la interfata routerului trebuie sa te conectezi de la un pc nu de pe tableta. Deci, trebuie sa conectezi mufa de net de la rds la router, apoi cu un alt cablu de LAN care de regula vine cu routerul conectezi routerul de pc. Pornesti routerul si restartezi pc-ul, apoi de pe pc poti sa te conectezi la interfata routerului pe http://192.1.0.1/ si acolo trebuie sa configurezi protocolul wireless pentru tableta, adica sa-l pornesti daca nu e pornit si apoi sa configurezi parola de access si tipul de criptare pentru WLAN. Dupa aia pe tableta trebuie sa configurezi o conexiune care sa folosesca wireless-ul de pe router si sa acceseze reteaua cu parola stabilita pe router. De aia nu poti sa te conectezi la router pentru ca device-urile mobile sunt considerate implicit nesigure pentru retea si trebuie sa configurezi drepturi de access pentru ele. In momentul de fata tableta gaseste un device care e capabil sa dea net prin wireless, dar acel device(routerul) nu e configurat, de aceea il vede dar nu se poate conecta.

| DragosM a răspuns:

Sunt multe probleme cand vine vorba de net, poate sa fie placa de retea, poate sa fie modemul, o setare gresita...Ai incercat sa restartezi router-ul?