| SorinELoo7 a întrebat:

Cum va rula Windows 10 pe o configuratie mai veche, tinand cont ca a rulat si Windows 8.1?
- Procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ 1.91 GHz
- Placa video ATI Radeon X1050 256 Mb
- RAM 1 Gb DDR2

12 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

La fel de prost va rula.Acuma depinde la ce-i zici tu că rulează bine. Dacă la un boot de 50 de secunde aplicații ce seschid în 1 secundă și softuri ce se instalează „mâine" la care se adugă faptul că de folosești 3 aplicații simultan sistemul se blochează, atunci înseamnă că „merge" bine.
Diferența e că „maeștrii" microsoftiști au ajuns în halu ăla de disperați după bani și glorie încât s-or apucat de furat ideile implementate de peste 5 ani la sistemele GNU Linux cu desktop-urile KDE.Să le fie rușine.Succes

| KodrutZ a răspuns:

La fel de mizerabil. Nu imi zi tu mie ca a mers bine 8.1 pe asa ceva!

| SorinELoo7 explică (pentru KodrutZ):

Ba da. A rulat mai mult decat OK, Altfel nu mai pune-am aceasta intrebare.

| Bogdy2k a răspuns:

Va rula la fel de bine, e facut pe o noua arhitectura dar e luata jumate de la win 7 jumte de la win 8.

| SorinELoo7 explică (pentru Bogdy2k):

Asta inseamna ca nu vor fi probleme mari cu driverele...

| DeyCj a răspuns (pentru SorinELoo7):

Probleme cu driverele.Depinde cum îl instalezi! Dacă-l confunzi cu Xp-ul o sa ai probleme. Dacă citești și urmezi pașii, desigur cu micile setări la browserul de internet, setări ce de nu le faci o să regreți că microsoftul te va controla pas cu pas,(nu că nu o face prin TPM, dar cu ce în IE măiestria e desăvârșită), o să ai cele mai noi și versiunile 100% compatibile cu hardware-ul tău.
Atenție, Windows 10 nu e Windows 7 că un hibrid combinat între windows 8 și windows vista plus ce or mai furat de la sistemele KDE linux

| Bogdy2k a răspuns (pentru SorinELoo7):

In mare parte nu, o sa le poti folosi, in cel mai rau caz cu un emulator, dar fii constient ca este doar pe 64bit iar 1 GB RAM ai tai nu sunt de ajuns. Ai nevoie de minim 4 GB. Eu fac referire ca Windows 10 va rula la fel ca Windows 8 ce il ai acum, NU mai bine - NU mai rau,

| SorinELoo7 explică (pentru DeyCj):

Dar Windows XP mai poate fi folosit fara update-uri de securitate, fiind vulnerabil fara asa ceva?

| Bogdy2k a răspuns (pentru SorinELoo7):

Treaba sta in felul urmator. Sa zicem ca Windows-ul e doar ca sistem de operare, nu este protejat de nimic, dar aici intervin "parazitii" care trebuie sa traisca si ei de pe urma a ceva, acestia fiind marile companii sa le spunem mai simplu Antivirus. Acestia si-au luat angajamentul de protejare al pc-ului impotriva fraudei informatice.

Ia gandeste-te la tine ca la un soldat, daca ai fi trimis in tricou sa te lupti nu ai fi protejat, apoi apar lucrurile care te protejeaza, lucruri facute de diverse companii. (poate nu e cel mai bun exemplu, dar cred ca ai inteles)

| DeyCj a răspuns (pentru SorinELoo7):

Și cu update-uri și fără, tot e vulnerabil, la care se adaugă faptul că drivere și kit-uri reale nu se mai găsesc, numai eventual contrafăcute cu viruși.Deci recomand, mai bine nu.

| DeyCj a răspuns (pentru Bogdy2k):

Ca și completare.
În lumea Windows totul se rezumă la bani.Se știe că cei ce produc soft comercial, de la jocuri la drivere și inclusiv aplicații „gratuite", real gratis pentru uz personal, folosesc limbajele de programare furnizate de Microsoft, iar de nu fac cum le dictează Microsoft-ul compania asta le retrage licențele și le distruge afacerile. Șantaj legal.Adică vor nu vor sunt complici la jocul murdar al acestei companii, companie ce este în vârful piramidei IT și a ajuns să nu facă nimic numai să fure idei dela alte sisteme de operare(vezi Windows 8 și 10) și să le implementeze comercial, adică prost, sau să folosească educația ca pe o armă de îndoctrinare a userilor de calculatoare, făcându-i să creadă că diavolul e prietenul lor.

| adagioanonim a răspuns:

Mai pune-i rami ca la 1 gb abia iti merge windows xp, aveti pretentii la win 10...