| AleBoc a întrebat:

Cunoscand pericolele internetului, ti-ai sterge contul de facebook? De ce da/ nu?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Care pericole? Mai si lasa-ma!

| AleBoc explică (pentru Salontanul):

Te las, nu te-a obligat nimeni sa raspunzi. Aceata intrebare mi-a fost pusa si mie in cadrul cursurilor de voluntariat pe care le iau. Pericole?! Sunt cu sutele. Problema generatiei din zilele noastre, printre care ma numar si eu, este faptul ca nu cunosc ''pericolele internetului''. Ai auzit de grooming? De sexting? De cat de usor este sa fi hartuit pe internet? Iti recomand cu mare placere site-ul sigur.info, sigur ai multe lucruri de invatat de-acolo.

| Salontanul a răspuns (pentru AleBoc):

Aiurea! Pun ce vreau pe internet. Cine ma hartuieste il blochez si am terminat. Voi generatiile astea mai tinere sunteti slabi de inger. "Pui de Avicola" este o vorba care sintetizeaza clar generatiile voastre. "Ma batut profesorul. Ce sa fac? Eu imi tai venele." Pai la mine si la generatia mea era la ordinea zilei sa ma bata. Auzisem si eu ca n-ai voie sa bati elevul si i-am spus bunica-mi si mi-a mai tras si ea o batuta cu strigaturi. "Grooming", "sexting" cuvinte scoase ca sa sperie copii! Noi n-veam internet si se zvonea ca sunt masini care vin si fura copii. Ne vorbeam intre noi si ne hotaram ca daca unul vede ceva suspect sa ne strangem toti si sa-i batem cu parii. Acum "vai s-a luat unul de noi". M-a violat emotional. Sau exemlu de idiotenie: "Un baiat imi aduce ciocolata, flori, ma atinge si vrea sa ma sarute. De ce?" De idioata ce esti imi vine sa-i raspund.

| AleBoc explică (pentru Salontanul):

Intr-adevar, aici iti dau dreptate, exista o diferenta majora intre generatii. Dar totusi, nu toti copii din generatia aceasta ar trebui sa fie numiti slabi de ingeri, pentru ca uni constietizeaza ca nu degeaba te-a batut profesorul si chiar gandesc inainte sa vorbeasca. Am vrut doar sa aflu parerile altor persoane. Atat.

| KodrutZ a răspuns:

Nu, tocmai fiindca sint online de vreo 16 ani si cam am habar ce si cum...

| Supps a răspuns:

Nu, deoarece Facebook ofera tot ce ai nevoie pentru a controla fluxul de informatii personale pe care il postezi pe internet. Trebuie doar sa inveti cum sa il folosesti.

| lpavel a răspuns:

Eu nu cunosc nici un pericol caruia sa nu-i fac fata, daca stii tu unul poate ne spui si noua! big grin

| mont a răspuns:

Nu l-as sterge, daca stii cum sa il folosesti nu e periculos. Trebuie doar sa ai grija ce postezi. Apoi daca nu ai facebook nu existi!

| AlexDFY a răspuns:

Hai sa iti spun ceva despre facebook.Nimeni nu te obliga sa iti dai atatea date personale (data nasterii, varsta, o poza cu tine, localitatea etc.) dar tu o faci pentru ca si ceilalti prieteni au, ei bine asa te-au manipulat.Dar, daca nu ai nici o poza cu tine, data nasterii nu este valida, ai pus o localitatea fake si alte informatii, atunci nu este nici un pericol.

| Andrei_Mihai_1998 a răspuns:

Daca internetul este periculos si facebook-ul e periculos, sunt 4 metode usoare:
1. Fi cat mai anonim.
2. NU-TI DA NR. DE TELEFON!
3. Nu spune unde locuiesti.
4. Daca cineva te injura, da-i frate block si report. ( Pe FaceBook sau pe altele.)