| XSuperGamerHD a întrebat:

Daca am o placa de baza ASUS M5A97 Plus merge sa imi iau placa video GDDR5 sau GDDR6, si merge memorie ram DDR3 sau DDR4? Dau funda; 3;

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

DDR3 32 GB 2133 O.C./1866/1600/1333/1066 MHz
Ai PCIExpress 2.0, merge sa-ti pui o placa 3.0 dar o sa fi limitat putin de bandwith in functie de ce placa ii pui. Ce buget ai, si ce vrei sa-ti duca? Da-mi mesaj si te ajut cu sfaturi, idei.

| lpavel a răspuns:

Pune link-uri: placa de baza, placa video! Eu numai asa iti raspund!
Nu caut eu in locul tau... happy

| dannyel86 a răspuns:

Doar memorie ram DDR3.
"4 x DIMM, Max. 32GB, DDR3 2133(O.C.)/1866/1600/1333/1066 MHz ECC, Non-ECC, Un-buffered Memory
Dual Channel Memory Architecture "
https://www.asus.com/us/Motherboards/M5A97_PLUS/specifications/

Slotul pentru placa video: 1 x PCIe 2.0 x16 (blue) (trebuie sa ai o sursa buna, daca placa video este alimentata si direct din aceasta)

| ziftode a răspuns:

Https://www.asus.com/Motherboards/M5A97/specifications/
"Expansion Slots
1 x PCIe 2.0 x16 (blue)
1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode, black) "

deci, NU! nu poti pune, iti trebuie pcie 3.0... cu 2.0 in cel mai bun caz o sa ai gatuire de viteza (asa ca degeaba ai mai luat placa video lu' peste), in cel mai rau caz o sa ai probleme de compatibilitate, crash-uri si bsod-uri

| FPKRamon a răspuns:

Placa video merge oricare ar fi.
si daca ai ddr2 poti pune gddr6 happy da o sa aiba bottleneck.
adica daca tu bagi gddr6 si placa suporta gddr3, o sa mearga ca un gddr3.

cat despre rami, nu cred ca se potrivesc de la un ddr la altul.
din cate vad pe net, are ddr3.
deci trebuie sa iei ddr3.
max 32gb ram, pana la 2133 mhz, numa vezi procesorul ce frecvente suporta.

sper ca te-am ajutat.