| nExTwHo a întrebat:

Daca am placa video integrata joc mai nasol jocurile decat pe placile video dedicate?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Da. Deoarece e un chip integrat in procesor, si nu este recomandat pentru gaming.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Placa mea video integrata are 1 Gb. Anterior am avut o placa dedidcata de 512 Mb. Normal ca placa dedicata era mai slaba. Ideea este ca si rata de transfer este mai mare la o placa dedicata, placa integrata miscandu-se mai incet din cauza faptului ca imprumuta memorie din RAM. Deci, concluzie, sunt factori mai multi si diferiti. In principiu o placa dedicata merge mai rapid ca una integrata.

| happy31animation a răspuns:

Sunt factori mai multi si diferiti. In principiu o placa dedicata merge mai rapid ca una integrata.

| Dodgge a răspuns:

In principiu da fiindca iti foloseste mai mult din resursele procesorului