| CeVorbestiMa a întrebat:

Daca as descarca jocuri direct intr-un hdd extern pe care l-as conecta cand vreau sa joc si as juca direct din el, as intampina vreo problema?

11 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Nu insa iti recomand un ssd fiindca e mult mai rapid.

| KodrutZ a răspuns (pentru EneCristian):

Daca ii si platesti tu un SSD de 1 TB...

| EneCristian a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu chiar 1TB frate dar zic ca e mult mai rapid ca hardiskul acum fiecare dupa propiul buzunar.

| KodrutZ a răspuns (pentru EneCristian):

Pai uita-te si tu cit sint de mari jocurile in ultima vreme. Si oricum recomandarea ta e un pic eronata. In cazul lui, buba e ca multe harduri externe se misca nasol si mai intra si in standby cind au ele chef. Cel mai practic e cum am facut eu (si multi altii, desigur) - SSD pentru os si chestii cu temporare unde ai nevoie de viteza de acces pentru fisiere multe si marunte (browsere web, compilatoare, etc) + macar un hard intern generos pentru restul, inclusiv instalat jocuri. In cazul meu, e 128 GB + 4 TB, dar si aici dupa buget si nevoi, cum ziceai. Interesant de notat e ca Windows 10 si ceva programe instalate pe SSD ocupa vreo 60 GB, deci ca solutie de saracie extrema se poate apela la un SSD de 60 GB, daca mai gasesti asa ceva pe undeva.winking

| EneCristian a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce sa zic ai dreptate jocurile cer mult dar ssd e mai bun in materie de procesare si e mai rezistent decat un hardisk si nu ai problemele clasice de aia incurajez eu ssd cu timpul vor fi mai utile si mai ieftine. Momentan Si daca ai un stick imens e bine unde sa stochezi strict jocurile. Cu timpul vom avea technologii mai bune momentan se va schinui si el cu un hardisk.

| KodrutZ a răspuns (pentru EneCristian):

SSD-urile au o viata mai mult sau mai putin limitata. Atita vreme cit jocurile mari folosesc fisiere comprimate pentru a tine datele si nu trebuie' sa citeasca j'de mii de fisiere mici, diferenta intre SSD si HDD e neglijabila (uneori mai instalez cate un joc pe SSD asa, la sanchi). Pina la urma, fps-ul tot ala e, diferenta e ca de pe SSD o sa se incarce ceva mai repede.

| EneCristian a răspuns (pentru KodrutZ):

Inteleg punctul tau de vedere dar eu aleg ssd doar pentru a inflorii piata eu o vad ca un razboi al formatului si consider ca ssd castiga ( stii cate hardiskuri am schimbat doar fiindca sunt mai neglijent?)

| KodrutZ a răspuns (pentru EneCristian):

Ce sa inteleg prin neglijent? Dai cu picioarele in carcasa? big grin

| EneCristian a răspuns (pentru KodrutZ):

Sa intelegi ca a mutat cineva pc ( nu eu ) si in drum spre locatie la prima groapa mai serioasa iti dai seama. Nu umblu doar eu pe el de cate ori am patit sa il gasesc cu fisiere corupte sau alte probleme la partitii.

| KodrutZ a răspuns (pentru EneCristian):

Hmmm... daca e inchis cum trebuie nu trebuie' sa se intimple asa ceva.

| EneCristian a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca ala e pus bine acolo.( asa cum am spus mai il foloseste cineva pe langa mine).