| criskiss50 a întrebat:

Daca as vrea sa imi iau o placa video(pentru gaming),la ce ar trebui sa ma uit? am un singur monitor, daca vreti puteti sa imi recomandati niste placi video.(stiu ca BUS Memory e cel mai important dar care ar fi "normalul" pentru gaming?)

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai si care e problema? 6850 e o placa foarte ok pentru monitorul ala, ar trebui sa duca tot la high/ultra. Eventual mai adauga 4gb ram.
Daca totusi vrei musai placa video http://bit.ly/RPp8Kl sau http://bit.ly/RPpalo 270x-ul este de 2 ori peste 6850 ca si performante, iar gtx 760 este undeva cam cat r9 270x(Dar desigur, nVIDIA... au cuda si is ceva mai scumpe). Deci pe final, ia inca 4gb ram+r9 27-x daca ai 1000 lei. Recomand sa schimbi monitorul ala cu un full hd deoarece o sa fie cu totul alta experienta.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

E greu sa alegi singur mai ales daca nu stii ce. Spune ce buget ai pentru cea mai buna varianta.
Pe scurt: memoria conteaza foarte putin. Daca ai de gand sa alegi placa video dupa memorie, mare greseala. Conteaza arhitectura, latimea de banda, ddr-ul(mai mult=mai bine). Frecventele conteaza intr-o masura si nu numai. Conteaza si generatia lor, cat au de la aparitie, te poti orienta si dupa consum si altele.

| criskiss50 explică (pentru sltlp):

CPU:Intel i5 3470
RAM:4 GB
GPU:AMD Radeon HD 6850 (Memory Size:1024 MB; Core clock in MHz:775 MHz; Memory clock in MHz:1000)
Mother Board:ASUS B85M-G
Rezolutie monitor->1280x1024
Buget:maxim...nu stiu 1000 lei

| criskiss50 explică (pentru sltlp):

Multumesc

| sltlp a răspuns (pentru criskiss50):

Pai si care e problema? 6850 e o placa foarte ok pentru monitorul ala, ar trebui sa duca tot la high/ultra. Eventual mai adauga 4gb ram.
Daca totusi vrei musai placa video http://bit.ly/RPp8Kl sau http://bit.ly/RPpalo 270x-ul este de 2 ori peste 6850 ca si performante, iar gtx 760 este undeva cam cat r9 270x(Dar desigur, nVIDIA... au cuda si is ceva mai scumpe). Deci pe final, ia inca 4gb ram+r9 27-x daca ai 1000 lei. Recomand sa schimbi monitorul ala cu un full hd deoarece o sa fie cu totul alta experienta.

Răspuns utilizator avertizat
| Yellow2013 a răspuns:

Eu am o Nvidia GeForce GTX 660 2GB si este extrem de buna si la un pret convenabil dar iti trebuie o sursa puternica! Cu aceasta placa video si cu ajutorul programului de la Nvidia (Nvidia Experience) poti sa optimizezi jocurile!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yellow2013):

Ce jocuri mai noi joci cu acea placa video? sunt curios