| CyberDune28 a întrebat:

Daca bag un cablu de 8 lei cu usb in incarcatorul Samsung original se intampla ceva rau? Se incarca foarte incet smartphone-ul cu cablu asta usb bagat in pc.

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

In primul rand, vorbim de 2 situații diferite de alimentare.
Prima e de la încărcător și a doua de la laptop.
E evident că de la laptop se va incarca foarte lent, deoarece laptopul nu oferă aceeași viteză precum oferă încărcătorul pe care îl bagi in priza.
Și, pe lângă asta, nefiind un cablu original Samsung, nu vei beneficia nici de încărcarea rapida de la încărcător, deoarece un cablu de 8 lei, oferă un amperaj mai mic decât poate primi telefonul, de aceea, când cumperi un cablu, trebuie sa te uiți și la câți amperi poate duce.
Despre ce telefon e vorba?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu cablul este "de vina", ca se incarca incet telefonul prin USB de la calculator.
In mufa USB, tensiunea este de 5V (fata de incarcatoare, unde tensiunea este mai mare, de 5.5V in sus.
Trebuie doar sa ai rabdare, dar bateria va avea viata mai lunga, daca se incarca mai incet (cu curent mai mic).

| Simpatic a răspuns:

Nu se intampla ceva rau...va functiona

| ioana748 a răspuns:

Nu se intampla nimic, va incarca telefonul, ma rog, in ritmul lui.