| Cristian2003 a întrebat:

Daca conectezi un controller la pc si te joci un joc ce este creat si pentru pc si pentru xbox si are cam aceeasi grafica ce rost are sa iti mai ei consola?

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Iti fac si un roman pe tema asta.
Ideea e ca multi, foarte multi nu inteleg consolele astea, si adevarul este ca fara ele eram foarte rau.
Si am sa iau pe rand poate ai chef sa citesti daca tot ai intrebat. Consolele au un rol foarte important, desi sunt milioane de idioti care sunt in stare sa spuna orice de rau de ele, ca pc-ul e marele suprem si alte prostii. Acum, trec nitel prin hardware. Uita-te la jocurile de pc si la jocurile de console. Cod AW http://www.game-debate.com/....../index.php are cerinte minime de 6gb ram cpu dual/quad-core si alte prostii. O consola, ps3 sa zicem, are 256 mb ram=(0.25 gb ram) si 256 mb video. Si totusi ruleaza jocul, avand de 24 ori mai putin ram. Si ghici ce, pe ps3 si xbox, ps4 etc, cod-urile ruleaza la 60 fps-uri, chit ca pe ps3/xbox360 rezolutia e mai modesta.
Ceea ce vreau sa spun, este ca multumita consolelor, producatorii inca mai pierd nitel timp pe optimizare. Imagineaza-ti la mintea lor, fara console, ca jocurile cereau de la un an la altul niste cerinte imposibile.
Apoi, cum spuneam, legat de hardware. Tu ai zis de grafica, eu zic de hardware. Un ps3 il cumperi si cu 400 lei sh. Ce pc iti iei tu cu 400 lei, dar nu 400, hai 800, hai 1000 si sa rulezi ce ruleaza ps3-ul. Raspuns: nici unul. Acum trecem la ps4/xbox one. 1800 lei, multi zic ca e scump, ca ei fac X si y. Cu 1800 lei, iti iei fie un sistem gata asamblat de rahat, pe care nu rulezi nici mai nimic, fie cumperi un sistem pe componente, cu care sa rulezi cat de cat la detalii grafice inferioare fata de consola. Si acum, iti dau 4000 lei. Sa faci un pc peste ps4. Da, acum ai sa poti. DAR peste 6 ani, iti garantez ca nu ai sa te poti juca nimic cu acel pc, in timp ce consola inca poate rula(ps: ps3, lansat in 2006, 2007. Daca atunci iti vindeai si casa sa iti cumperi un pc, tot nu puteai sa rulezi gta 5 cu el, sau farcry 4 sau crysis etc. si ps3-ul, ruleaza).
Ideea e ca avand un hardware stabil, pe console e mai safe de dezvoltat. Si plus ca obligand dezvoltatorii sa adapteze jocurile la un harware, e mai potrivit celor care nu vor sa cheltuie enorm. La un pc anul asta merge, la anul e procesorul prea slab, peste 2 ani mai pune ram, peste 3 ani alta placa video si tot asa.
Si optimizarea, cum spuneam. La o consola nu te bate nimeni la cap ca ai X fps-uri. Jocurile ruleaza identic pe orice consola.

| lpavel a răspuns:

Corectez : grafica pe pc e mult mai buna! Totusi de ce iti iei consola? Pentru ca la jocurile noi daca nu ai un pc de cel putin 40 de mil. atunci NU iti merge jocul si decat sa dai 40 de mil pe un pc bun mai bine iti iei xbox cu 18 mil. big grin
Asta e parerea celor care nu prea au bani, nici eu nu-s prea banos DAR fac pe dracu in 4 si tot imi iau un pc bun... happy

| SilviaDulcik a răspuns:

De ce xbox este vorba? Oricum nu conteaza, La consola nu iti mai bati capul cu unele lucruri.
Romania nu este o tara care sa inteleaga acest lucru pentru ca noi, romanii, stim sa folosim calculatoarele mai bine decat alte tari, in medie.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Pai,mai bine joci pe calculator pentru ca are o grafica mai bună si, zic eu, e mai usor de "mânuit"
Dar, si xbox-ul este interesant. Daca vrei o noutate, alege Xbox