| alcapone98 a întrebat:

Daca imi cumpar cativa rami voi primi si memorie gb pe hdd

4 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Nu, memoria ram influenteaza doar performanta pc-ului

| alecx4music a răspuns:

Daca iti maresti memoria RAM, cpacitatea de stocare nu creste. Harddiscul este folosit pentru a stoca datele pentru a fi disponibile dupa oprirea calculatorului.In memoria RAM (Random access memory) se incarca datele necesare functionarii sistemului de operare programelor.
Exemplu: ca sa joci un joc (sa spunem Need for speed) calculatorul trebuie sa incarce toate fisierele necesare rularii acestui joc, sau pe rand, la fiecare nivel in parte. Sper ca ai inteles ce rol are fiecare.

| LightxD a răspuns:

Nu memoriile ram ajuta procesorul sa functioneze mai bien mai rapid avantajele vor fi ca vei putea juca jocuri mult mai bine pc-ul nu ti se va mai bloca etc. ca sa ai mai mult spatiu pe hdd iti trebuie ori un nou hdd ori adaugi icna unul extern sau intern :d

| LightxD a răspuns:

Placutele ram ajuta calcualtorul sa proceseze informatia mai bine daca vrei spatiu pe hdd i-at alt hdd mai amre sau iti mai pui 1 2 3 cate vrei