| Leea1234 a întrebat:

DACA IMI INSTALEZ DOUA PROGRAME ANTIVIRUS, ARE CEVA?

Răspuns Câştigător
| tradaro a răspuns:

Daca instalezi doua programe antivirus si bineinteles ca le vrei active pe amandoua, nu este bine, pentru ca fiecare program doreste sa stea la poarta internetului pentru apararea PC-ului. E ca si cum la un singur volan stau doi soferi si fiecare vrea sa conduca. Cei care afirma ca au instalate doua programe antivirus, precis unul este inactiv sau unul din ele nu este numai antivirus, mai are si alte optiuni de lucru pentru PC. Cel mai bun antivirus de pe piata IT este AVAST care este pe primul loc in top. Este un program usor de manuit si lucreaza exceptional in regim de functionalitate programata. A instala doua programe antivirus este la fel cum ai dori sa instalezi doua sisteme de operate din aceiasi categorie, cum ar fi Windows XP Professional si Windows Home Edition. Daca ai deja instalat un program antivirus si vei dori sa-l instalezi pe al doilea, precis cel instalat te va informa de ceea ce vrei sa faci si te va intreba daca esti sigur ca vrei sa instalezi un alt program antivirus. Concluzia este ca: pentru o buna functionalitate a PC-ului, e bine sa ai instalat un singur program antivirus. Daca faci teste cu programe atunci incearca si vei vedea rezultatele. Sper cam fost destul de explicit.

22 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu eu am,, avast"si,, trojan hunter"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, o sa iti creasca imunitatea, e ca si cum al lua in fiecare zi, cantitate dubla de equinacea!

| sergiu25bc a răspuns:

Din cate stiu eu am auzit ca nu e bine sa ai 2 antivirus instalate, si stiu din sursa sigura, am o persoana care lucreaza in domeniul it, deci te sfatuiesc 1 singur antivirus asta daca nu vrei sa ai problema mai tarziu cu calculatorul sau laptopul acu depinde ce folosestisad

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Dupa umilele mele cunostinte in ale PC-urilor, cele doua pot intra in conflict. Mai concret, fiecare aplicatie deschisa cauta sa utilizeze in acelasi timp un anumit utilitar. Si atunci... pe langa faptul ca devine mai anevoios de utilizat computerul, nici protectia nu este la cele mai inalte standarde. Cu alte cuvinte, este posibil ca niciunul sa nu fuctioneze in parametrii optimi.

| JustMeFlory a răspuns:

Din cate stiu eu se ataca intre ele.fiecare crede ca celalat e virus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate, nu prea ma pricep la domeniul asta. Insa ma intereseaza protectia antivirus. Am avut ceva probleme cu virusii si m-am nevrozat realmente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are, o sa ai doua programe antivirus. Desi uneori nu se suporta unul pe altul.

| gabimaris a răspuns:

laughing, cred ca tu vrei sa "sufli si-n iaurt" cum se spune, dar un antivirus bun este suficient, nu are rost sa pui la treaba calculatorul degeaba, sa munceasca mai mult cu doua arme pentru aceeasi dusmani!

| SonnyFlame a răspuns:

Da, calculatorul tau v'a merge mult mai greu ( in cazul in care unul este BitDefender ), deoarece acel antivirus consuma multi rami
te-as sfatuii sa ai doar unul, acela este NOD32

| sigmanet a răspuns:

Da. Nu va functiona nici unul corect.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

S-ar putea sa nu se "inteleaga". E de preferat ca daca vrei sa-ti schimbi antivirusul sa-ti opresti conexiunea la net, sa-l dezinstalezi pe cel pe care-l ai si apoi sa instalezi noul antivirus. Poti sa-ti instalezi eventual un antivirus si un firewall... In felul asta s-ar putea sa obtii un efect mai bun... Nu te chinui sa instalezi doua programe antivirus pe acelasi sistem... E o pierdere de timp...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da are, nu trebuie sa instalezi doua programe antivirus unu e de ajuns incearca nod32 antivirus. Daca ai mai multe programe antivirus instalate in calc vor intra in conflict si plus de asta o sa iti mearga calc mai greu.

| agent003 a răspuns:

De exemplu ai nod32 si kaspersky : cind le pui la scanare nodul il vede pe kaspersky ca pe un virus si kaspersky la fel il vede cape un virus nod32, si asa incep sa se atace singure in acest fel sistemul se distruge, asa ca mai bine stai cu un antivirus si ti recomand NOD32

| alecs_5368 a răspuns:

Are, pentru ca se confrunta (sau ceva de genul) intre ei .si astfel nici unul nu isi face treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am bagat odata 2 antivirusi. aveam bitdefender 10 si am bagat peste el nod 32. vreau sa spun ca porneam pc-ul 5 minute nu puteam afce nimic pe el:pana se linistea putin.eei bine ca am procul de 3, 2 ghz si ramul de 2gb. k astfel.trebuia sa instalez windosul din nou.iti dai seama bitdefender si nod 32.nu stiu ce a fost in capul meu atunci.

| adi a răspuns:

Pot aparea conflicte intre ele, si iti merge si calculatorul mai greu.

| adistan a răspuns:

Eu zic sa-ti instalezi vreo 14

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar iti distrugi calculatorul... atata tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matei victor luigi calarasi0730791732

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt diferite programele antivirus, da e o problema se lovesc cap in cap, exemplu eset nod32 si avira se lovesc cap in cap antivirusurile si nu faci treaba cu ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu deastea

| Eღilia62 a răspuns:

Se ataca intre ele.Fiecare crede ca celalat e virus.