| Dany_Sf_2000 a întrebat:

Daca schimbi placa de baza ce componente mai trebuie schimbate in loc de procesor si rami?

Răspuns Câştigător
| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca schimbi placa de baza (varianta in care iti cumperi alt socket) esti obligat sa schimbi procesorul si memoriile! Se recomanda sa iti cumperi si o sursa buna, cea veche poate fi prea uzata (chiar daca momentan funtioneaza) sau sa fie prea mica pentru noile necesitati, ori sa nu aiba toate mufele necesare pentru placa de baza. Iti recomand una de calitate, nu ai probleme cu ea (poti calcula consumul care il ai la noile componente, poate iti trebuie una mai puternica). Nu utiliza vechea sursa din computer... doar daca ai una performanta! Daca ai nevoie de mai mult video trebuie sa schimbi si placa video, banuiesc ca noua placa are un slot superior!
http://www.pcfun.ro/surse/seasonic/s12ii-520-bronze-520w/

1 răspuns:
| RaduTN a răspuns:

-Sursa -> Ea alimenteaza cu curent calculatorul si daca nu ai o sursa buna e grav. Sursele bune incep de la 150 roni.

-Hard Disk-ul -> Memoria calculatorul. Recomandat este sa fie mai mare de 500GB.

-Carcasa -> In ea bagi toate piesele, daca ai o carcasa foarte veche aerul nu va circula corespunzator prin PC si asta ducand la probleme.

-Unitatea Optica -> Ea citeste CD/DVD -urile, daca ai o Unitate Optica veche si viteza de lucrare este mica.

-SSD -> Si ea reprezinta memoria calculatorului, nu are capacitatea atat de mare precum un HDD dar viteza de lucrare este foarte mare, deoarece are memorie flash fata de HDD care are magnet in el. Eu ti-l recomand. E bine sa ai si SSD si HDD intr-un calculator, pe SSD sa bagi sistemul de operare,jocurile,programele pentru o performanta ridicata si pe HDD sa bagi filme, poze, fisiere, muzica, date personale, etc. Un SSD bun incepe de la 120GB capacitate si are viteza de citire si de scriere mai mare de 450 MB/s. Sursa este optionala! Dar este foarte bine sa o ai intr-un pc.

-Placa Video -> Daca esti gamer sau nu-ti convine ca Placa Video integrata iti "mananca" din memoria ram si nu poti folosii toti MB e bine sa ai o placa video. Daca esti gamer este recomandat sa ai o placa video de minim 1GB, care are memoria ram GDDR5 ( nu are nici o legatura cu memoria ram a calculatorului) si latimea de banda 128biti. Daca e un sistem de tip Office sau doar ai cumparat-o ca-ti "manca" din ram e bine sa ai minim 512MB, memoria ram GDDR3, si latimea de banda 32biti/64biti.