| † RคŁûċค ◕ a întrebat:

Dc nu merge s scriu cu diacritice? am dat tastatura p[e romana si tot nu merge sad

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Sau dacă vrei să scapi de chestia asta ia maparea în limba română de pe www.diacritice.ro.Această mapare este valabilă pentru Xp dar ar trebui să meargă şi pe 7 şi nu modifică tastatura amricană cu nimic, deoarece foloseşte tasta ALT dreapta pentru a scrie cu diacritice; de exemplu:ALT dr+a=ă/ALT dr+SHIFT+a=Ă, etc.Vezi mai multe detalii, dacă eşti interesată pe site-ul ce ţi l-am dat

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E posibil să nu îţi fi instalat caracterele româneşti? Mergi în control panel - regional and language options - languages - details şi vezi dacă îţi apare şi ro. Dacă nu îţi apare, dă "add" şi adaug-o.

| † RคŁûċค ◕ explică:

Am zis ca tastatura era data deja pe romana.stiu cum se procedeaza.si era instalat.ma rog.hee hee acum merge.fr s fi facut nimic speciallaughing

| MyMy_3116 a răspuns:

Daca ai procedat corect atunci da alt+shift si apoi apasa pe tastele de langa enter (cele cu semne de punctuatie)-daca iti merge si vrei sa comutezi din nou pe engleza din nou alt+shift.

Sper ca ti'am fost de ajutor!