| William a întrebat:

De cateva zile pc-ul meu merge mai greu decat de obicei, azi am scanat cu Avast si nu mi-a detectat niciun virus. Am scanat apoi si cu Bit Defender online scan si a gasit Adware.BHO.Agent.E. Ce e de facut? Cum scap de virusul asta si de ce Avast nu il detecteaza?

Răspuns Câştigător
| pozeanimate a răspuns:

Toti se plang ca pc lor le merge greu
trebuie sa fac un tutorial mai detaliat dar imi este lene
in cazul tau, daca e doar mozila
incearca sa dezinstalezi mozila
dar asta nu va ajuta cu nimic, pentru ca trebuie sa stergi tot ce este legat cu mozila din pc
ai putea folosi ccleaner
dar si ala trebuie de setat in asa fel ca sa curate ceia ce trebuie
dar nu ai specificat sistemul tau de operare
pe adresa asta
C:\Users\NUMELE TAU\AppData
cauti in toate 3 foldere folderul cu numele Mozilla
si le stergi
asta dupa ce dezinstalezi mozila
apoi
bara de start
scrii regedit
si cauti asa
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE

cauti folderul mozilla sau firefox
stergi
instalezi din nou mozila
si finish

| William explică (pentru pozeanimate):

Ok, o sa fac asta, totusi de ce merge asa greu? acum doua saptamani mergea bine, nu aveam probleme.

| pozeanimate a răspuns (pentru William):

Merge
sa stii, ca in pc intra gunoaiele din internet cu voia si fara voia noastra
si ingreuneaza pc, fiindca aceste gunoaie umple registru regedit
se instaleaza in startup (adica sa porneasca odata cu pc)
si uite asa cate unu cate unu se aduna o armata de gunoaie
si pc franeaza happy

13 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu te lua după scanările online. Dacă în continuare merge greu reinstalează windows-ul.

| William explică (pentru onasis1961):

Totusi nu inteleg de ce merge asa de greu pc-ul. Dureaza vreo 20 de secunde sa intre in Mozila, cand vreau sa vad un filmulet pe Facebook merge foarte greu sau se blocheaza. Acum doua saptamani nu facea asa. Nu am descarcat jocuri mari, am doar Metin2, Delta force xtreme, CS source si CS 1.6.

| onasis1961 a răspuns (pentru William):

Încercă cu Google Chrome e cel mai tare browser.

| William explică (pentru onasis1961):

Cu ala dureaza si mai mult, am incercat.

| valentingb a răspuns:

Daca ai intrat pe site-ul Bit Defender, sigur ai vazut acolo ca Bit Defender este cel mai bun antivirus din lume, in ultimii 3 ani, si daca ai privit un pic clasamentul, Avast nu se afla nici macar in primele 6, de asta nu l-a gasit. Dar da, si eu folosesc Avast, din obisnuinta. Cum scapi de el? Instalezi Bit Defender, versiunea gratuita. In partea de jos a site-ului, scrie mic, in partea dreapta "Bit defender gratuit" il descarci si il instalezi. Esti sigur ca e un virus? Dupa nume, pare un program ce colecteaza informatii despre tine, in scopuri comerciale.

| pozeanimate a răspuns:

Apropo
descarca
http://www.anvir.com/anvir-task-manager.htm

cu acest program nici antivirus nu iti trebuie daca stii sa il folosesti
debifeaza tot din startup
in afara de antivirus

| William explică (pentru pozeanimate):

Apreciez ca ai vrut sa ma ajuti dar dupa ce am instalat programul ala, a gasit multe erori si nu pot sa le rezolv daca nu il cumpar.

| pozeanimate a răspuns (pentru William):

happy
RegOrganizer?
acus atasez pe un site o chestie si til trimit sa rezolvi
dar seteaza mesajele private sa primesti de la toti

| sollo2 a răspuns:

De obicei virusii care afecteaza viteza de procesare a pc-ului sunt sirusi de tipul malware care nu sunt detectati de antivirusi normali.Iti recomand sa folosesti Malwarebytes Anti-Malware pe care il poti descarca de pe site-ul oficial. Dupa ce cureti pc-ul de virusi foloseste si un antivirus pe langa Malwarebytes si asa vei fii protejat.

| William explică (pentru sollo2):

Am luat Malwarebytes si a gasit 5 virusi, i-a sters si am dat restart. Acum pc-ul meu merge mai greu ca inainte.

| sollo2 a răspuns (pentru William):

Eu am avut aceiasi problema si dupa ce am instalat malwarebytes, am facut scanarea si am sters tot ce a gasit si acum nu mai am nici o problema.
P.S: Si inainte de asta nu puteam sa descarc nici un antivirus(ori nu se incarca pagina, ori dadea nu stiu ce eroare).