| subcarpatii a întrebat:

De ce ar trebui sa tin cont cand cumpar o placa video?

2 răspunsuri:
| DuDDy24 a răspuns:

Ai trebui sa ti cont sa ti-o suporte placa de baza in primul rand. Poti tine cont de frecventa procesorui, frecventa memoriei, BUS-ul de memorie(biti), versiunea de pixel shader, versiunea directX, tehnologiile pe care le suporta placa video, conectorii de iesire video (DVI, VGA, HDMI) si nu in ultimul rand tine cont de PRET. Sper ca ti-am fost de folos.

| Heartless562 a răspuns:

In plus, trebuie sa tii cont si ce vrei de la PC; adica, vrei sa scrii mail-uri, sa ummlii cu C++, Adobe flash...sau sa joci jocuri video din 2012 care ocupa 20GB?
Oricum, eu zic sa ii prezinti restul componentelor calculatorului tau vanzatorului, si sa il intrebi care ar fi ideala.