| Gimmie1ツツ a întrebat:

De ce eficienta unui calculator nu depinde exclusiv de microprocesor?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Ia stai tu un pic mosule. Nu datele ajunge la el ( procesor ), ci procesorul le prelucreaza ( datele ), el le trimite catre macelarie ( ram ). Cu cat procesorul prelucreaza din ce in ce mai multe informatii, cu atat memoria ram trebuie sa fie mai mare. Nu ai memorie ram suficienta, atunci datele acelea vor trebuii sa stea la coada. Sper ca ai inteles happy

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca degeaba are procesorul putere mare de calcul daca datele nu ajung cu viteza la el si nu pot fi stocate dupa prelucrare intr un ritm la fel de mare

| suntserios a răspuns (pentru Jipa95):

Lucrurile sunt ceva mai complicate decat crezi tu. in primul rand nu stiu cum poti afirma ca datele nu ajung la procesor... ai cumva impresia ca le inventeaza el? crezi ca are puteri magice si stie ce are de facut asa din senin?

si ca sa pastram analogia, macelaria e procesorul iar ramul e depozitul. La inceput in depozit gasesti tot porcul, il trimiti la macelarie si in final gasesti in magazie porcul transat.

Iti dau un exemplu simplu poate intelegi ca procesorul nu isi inventeaza datele ci le primeste la prelucrat.

Ai scris vreodata o linie de cod intr un limbaj de programare? iti spun eu cum se face o adunare in c++ spre exemplu

1. int a = 6, b = 4, c=0;
2. c = a+b;
3. afiseaza c.

la primul pas ce se intampla? se aloca memorie pentru cele 3 variabile in memoria ram, apoi se retin valorie 6, 4, 0
la pasul 2 se trimite catre procesor comanda de adunare si valorile (luate din RAM, nu le inventeaza procesorul)
la pasul 3 se afiseaza valoare procesata (luata din RAM)

asa ca nu mai afirma ca datele nu ajung la procesor.

| K0sti a răspuns (pentru Jipa95):

Dai numai raspunsuri aiurea si nasoala e ca aiuritii astia de copii te mai si cred. Dupa ce ca sunt ei aiuriti, ii mai aiuresti si tu! Memoria trimite datele catre procesor, nu invers!

| CinevaNou a răspuns (pentru K0sti):

Si eu care credeam ca procesorul citeste si scrie in ram. Se pare ca si memoria ram are o minte a ei.

| suntserios a răspuns (pentru K0sti):

Si de unde stii tu ca procesorul nu trimite date la loc si in RAM? sau de ce afirmi asta?

| K0sti a răspuns (pentru CinevaNou):

Pai asta e rolul ei, mintea aia! Inmagazineaza informatie, pe care o distribuie mai departe catre procesor! De aia ii si zice MEMORIE! Este spatiul de lucru primar al orcarui calculator!

| suntserios a răspuns (pentru K0sti):

Si in continuare intreb, de ce afirmi ca memoria doar distribuie info de la procesor si nu si primeste inapoi?

| K0sti a răspuns (pentru suntserios):

Memoria nu primeste decat cereri din partea procesorului sa-i livreze datele atunci cand are nevoie, sau anumite instructiuni! Comunicatie intre cele doua exista, dar doar in acest sens! Nu ma mai intreba si ia si citeste daca chiar esti curios!

| suntserios a răspuns (pentru K0sti):

Nu sunt curios, vreau sa vad logica ta, pentru ca mi se pare absolut gresit sa zici ca exista comunicatie intr un singur sens intre cpu si ram... daca e asa cum zici tu ce se intampla cu datele prelucrate? raman in aer daca nu trebuie scrie pe hdd, sau date la periferice?

e o intrebare simpla, ce face procesorul in urma unei instructiuni banale de adunare cu rezultatul? t il trimite pe mail? nu crezi ca il salveaza tot in ram?

| K0sti a răspuns (pentru suntserios):

Procesorul are trei componente: unitatea logico-aritmetica (ALU - arithmetic logic unit), registri (registers) si unitatea de control (CU - control unit).

ALU (coprocesorul) are rolul de a executa calcule matematice! Registri stocheaza date temporar. ALU NU poate accesa direct memoria de tip RAM, ci doar registri!

| suntserios a răspuns (pentru K0sti):

Nu zici nimeni nimic de cominicare directa, insa in final informatia tot in ram ajunge...

| Jipa95 a răspuns (pentru suntserios):

Ia stai tu un pic mosule. Nu datele ajunge la el ( procesor ), ci procesorul le prelucreaza ( datele ), el le trimite catre macelarie ( ram ). Cu cat procesorul prelucreaza din ce in ce mai multe informatii, cu atat memoria ram trebuie sa fie mai mare. Nu ai memorie ram suficienta, atunci datele acelea vor trebuii sa stea la coada. Sper ca ai inteles happy

| rapp2020 a răspuns:

Pentru ca are mai multe componente