| LanguageMaster a întrebat:

De ce internetul wireless are trafic limitat spre deosebire de cel prin fir care are trafic nelimitat?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Cred ca e vorba de internet mobil si internet prin cablu.
Internetul 3G, 4G foloseste undele radio pentru a transmite datele si e o varianta mai scumpa si cu posibilitati mai limitate in ceea ce priveste numarul de utilizatori, de aceea cred ca are trafic limitat si pret mare.
Internetul prin cablu e mai ieftin si oricat ai sta pe cablul tau, nu deranjezi pe nimeni daca reteaua are capacitate mare, prin urmare e mai usor sa il faci nelimitat. Cred ca si internetul mobil, daca platesti mai mult, aproape ca putem zice ca e "nelimitat", insa pretul e prea mare, fata de internetul prin cablu unde nu mai exista limita de trafic de date.

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Eu am net wireless, de fapt chiar acum il folosesc laughing am de mult timp si nu e limitat deloc, adica merge cat il folosesti, nu se blocheaza.Bafta! happy

| OldSoul a răspuns:

Cat timp internetul la baza are trafic nelimitat(Accesarea unui numar nelimitat de date), va ramane nelimitat indiferent ca se va transmite prin semnal wireless sau prin conexiunea cu fir.
Singurul lucru care e afectat este "viteza" acestuia, deoarece conexiunea fiind realizata fara fir, transmiterea de date se va efectua mai greu deoarece tehnologia in momentul de fata nu este suficient de evoluata pentru a compensa pierderile de acest gen.

| gelu1970 a răspuns:

Daca te referi la viteza net, cu toata tehnologia actuala viteza prin wifi e de maxim 30-45

| octav005 a răspuns:

Nu am mai auzit asa ceva pana acum.

daca wireless-ul este conectat dintr-o retea LAN. si LAN este nelimitat. eu nu vad cum fara fir sa ai limitat.
doar e routerul tau si reteaua ta de internet.