| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

De ce la toate tipurile de ecrane inventate până acum de oameni (LCD, tub catodic, LED etc.), deși pot reda orice culoare, mai puțin cele alb-negru, lumina care se vede reflectată pe perete sau culoarea predominantă când filmez ecranul este albastru și derivate din această culoare de diferite intensități?
La orice dispozitiv este valabil acest fenomen: la telefoane mobile, la televizoare, ecrane de computer etc.

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu. Asta e specific doar la anumite monitoare si e strict din setarile sale. Incearca sa ajustezi cateva setari. De asememnea, te poti orienta daca vrei dupa culorile unui pixel sa intelegi mai clar. http://ro.wikipedia.org/wiki/Pixel http://en.wikipedia.org/wiki/File:Pixel_geometry_01_Pengo.jpg

| Evolution a răspuns:

Nu este adevărat ceea ce spui.
La cele reflectoare da, pentru că folosesc foarte multă lumină, normal că nu pot da negru.
În al doilea rând ecranele care au apărut pe piaţa gen IPS, super LED şi altele care folosesc tehnologii avansate pentru 3D (fără ochelari) la rezoluţii foarte mari şi alte prostii sunt foarte bune şi nu predomină nici-o culoare.
Iţi dau un exemplu, ecranul meu de la telefon (s2) se vede mai spre verzui (nu chiar negru cand e cazul) si la s3 care foloseste acelasi tip de ecran doar ca mai avansat (super amoled) se vede foarte bine negrul doar ca are si el o alta problema ca nu poate da la rezolutii mari dar in fine lasam asta.
Deci sunt tehnologii care redau foarte bine culorile.