| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu pot pune un png ca wallpaper pe desktop? Este vreo setare undeva care sa-mi permita acest lucru? La celalat PC pot face asta si sunt la fel (Win XP)!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Iti da vreo eroare (nu ia comanda, ramane ecranul negru si nu afiseaza nimic). Deschide imaginea in Paint si salveaza-o tot ca.png si schimbai si numele. (s-ar putea ca imaginea sa contina niste caracteristici pe care XP nu le poate interpreta).
Daca face la fel, s-ar putea sa ai miste erori in registrii. Atunci o deschizi in Paint si o salvezi ca jpg.

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Ai incercat sa asociezi deschiderea png-ului cu Windows-ul. Click dreapta pe o poza png-Open with-si alegi ca sa fie deschisa permanent cu Windows Picture and Fax Viewer. Pe urma incerci.

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Da, cu Windows Picture and Fax Viewer se deschide! nu am deschis niciodata cu altceva!

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Nu+mi da niciun fel de eroare. pur si simplu ramane acelasi wallpaper pe care il am deja. pot schimba cu orica alt wallpaper in jpg dar nu si png. Paint+ul e ingroyitor stica imaginea in ultimul hal.nu, am convertit+o in jpg in photoshop. astfel o pot pune wallpaper. dar voiam ca sistemul sa+mi permita sa pun si png. se pare ca nu pot. asta este... mersi oricum!

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai ceva la Windows pentru ca si eu am convertit un wallpaper png in jpg cu Paint si a mers perfect. Nu a schimbat nimic la poza. In fine, asta e.
Cu placere.

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti da vreo eroare (nu ia comanda, ramane ecranul negru si nu afiseaza nimic). Deschide imaginea in Paint si salveaza-o tot ca.png si schimbai si numele. (s-ar putea ca imaginea sa contina niste caracteristici pe care XP nu le poate interpreta).
Daca face la fel, s-ar putea sa ai miste erori in registrii. Atunci o deschizi in Paint si o salvezi ca jpg.