| Rockat a întrebat:

De ce se aude un bâzâit în boxe? Am căutat răspunsuri pe internet, dar ce mi se pare ciudat e că face chestia asta doar în laptop, la telefon merge fără interferențe.

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Voi fizica faceti la scoala aia? Sau e facultativa pentru voi?
Ai auzit si tu de brum de retea, de bucle de masa, de filtraj prost?

| halogen001 a răspuns:

Telefonul nu e legat la retea, semnalul merge normal si atat. Laptopul e legat la retea. De la alimentarea laptopului si a boxelor la retea apar curenti paraziti care trec prin cablul de sunet si produc acel bazait. Se poate urmari ca priza in care e bagat laptopul sa aiba impamantare. Mai e o problema. E posibil ca alimentarea boxelor sa fie fara impamantare si e mai greu de scapat de acel bazait. O alta solutie e sa se puna cate un rezistor in jur de 100 ohmi pe iesirile sau intrarile de semnal si se mai atenueaza bazaitul. Mai poate fi de la defectiuni ale cablurilor sau mufelor.

| Rockat explică (pentru halogen001):

Posibil, ce am observat e că dacă încerc de mai multe ori, la un moment dat merege bine. Deci trebuie de fiecare data când aprind pc-ul sa scot si sa bag mufa pana nu se mai aude.

| Teodorel a răspuns:

Este din cauza prafului.
Ia un ac si curata asea plasa cu mici gaurele sdi se va auzi mai clar

| Georgestaff08 a răspuns:

Poate sa fie si de la placa audio. Asa am patit eu am o boxa construita de mine cu un difuzor Dibeisi g1002 si un tweeter dinamin E124 si mi se auzea bazait la inalte.

| ShakeStar2000 a răspuns:

Praful e problema. Curata interiorul boxelor cu un ac si se va auzi foarte bine.