| Bucur_Mihai_1986 a întrebat:

De curand am cumparat o placuta ram de 4 gb ram de frecventa 1333.
Mai am una tot de 4 gb ram cu aceeasi frecventa dar nu imi porneste decat cu aceasta ( cea veche ).
Astept raspunsuri! Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Trebuie sa returnezi memoria ca pare defecte. Sau daca poti, incearca la un prieten sa vezi daca lui ii detecteza.

| Jipa95 a răspuns:

1. Instaleaza sistem de operare pe 64 biti asta in caz ca nu ai instalat decat cel pe 32
2. Ce placa de baza ai? Unele modele accepta si memorii ram ddr2 si ddr3 si posibil sa fi conectat ram-ul incorect
3. Ai grija ca memoria ram sa fie bine conectata in slotul placii de baza.

| gelu1970 a răspuns:

Nu iti starteaza pc decat cu cea veche sau nu iti recunoaste decat 4gb din cei 8?

| AlyxandirClaw a răspuns:

Încearcă să schimbi sloturile între ele.
În plus de asta, definește „pornește". Nu se deschide de loc sau nu-ți mai merge când intrii în Windows?

| Bucur_Mihai_1986 explică (pentru AlyxandirClaw):

Nu porneste de loc. Am incercat schimbarea sloturilor dar degeaba...

| AlyxandirClaw a răspuns (pentru Bucur_Mihai_1986):

Dacă nu este o problemă, fă o poză la cele două plăcuțe - să se vadă la ambele codul de bare - în particular SN-ul - și uploadează-le pe www.imgur.com, urmând să dai linkul aici.