| Markusfrtt a întrebat:

De curand am observat ca procesorul este foarte solicitat. Ajunge la 100 doar daca umblu pe net. Inainte nu am avut probleme asta,. Am instalat si windowsu din nou, dar nimic. Va rog ajutati-ma, care ar fi cauza?

3 răspunsuri:
| iRobby a răspuns:

Te referi la procesor, sau te referi la memoria RAM? Caci daca ai putin rami 512MB-2GB este normal sa fie solicitat doar fiind pe internet.

| Markusfrtt explică (pentru iRobby):

Am
Procesot Intel pentium g2020 2.9 ghz
Placa video Gt 630 de 2 gz
Si 6 Gb ram.
Din cate observai pana acum, cred ca probleme s-a rezolvat. Este normal ca procesorul sa fie solocitat pana la 50 maxim 60 % daca umblu pe net? Cam atat variaza acum.Inainte sa instalez windowsu cand am pornit pc si am intrat intr-un joc am observat ca imi merge putin sacadat desi inainte nu aveam probleme cu el. Apoi cand am dat in Task Manager am vazut ca procesorul era solicitat chair si 100%, desi eu nu aveam nimic deschis. Acum parca nu mai am probleme chiar acum m-am uitat si procesorul este solicitat pana in 40 % daca umblu pe net. Posibil sa fi avut un virus puternic, pentru ca am instat inainte Nod32 si dupa ce am curat PC a mai scazut solicitarea. TEmperatura acum este una buna cam in jur de 30 grade.

| iRobby a răspuns (pentru Markusfrtt):

Ei bine, poate ca nu o fi ea problema de la ram, dar poate ai multe programe deschise in Backround (CTRL+ALT+DEL ) apoi mergi pe task manager si vezi acolo ce aplicati ai deschise. Pe cele nefolositoare le poti opri. Apoi ar trebui sa-ti mearga mai bine. Eu am un i7 4770 cu 16GB de ram si cand sunt in internet am doar 2-6% ocupati.