| CosminSM a întrebat:

De curând mi-am instalat, 2 ventilatoare în unitate și când l-am deschis, îmi apărea eroarea " a disk read occured", iar apoi am instalat Windows 8.1 pro neoriginale pentru prima data, înainte aveam Windows 7 si câteodată în timpul jocurilor mi se închide Pc-ul și se aprinde sigur. De ce?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Poate sursa nu e suficient de puternica si nu stabilizeaza bine curentul.
Poate cablurile de date sau de alimentare nu stau bine. Temperaturile se pot vedea cu speccy http://www.piriform.com/speccy/download

| CosminSM explică (pentru halogen001):

Sursa e un Raidmax 500 W cu 2 fan. Uite asta.http://olx.ro/......4lDdE.html

Configuratia mea: Placa de baza: Gigabyte Ga-ep43-ud3l
Procesor: Core 2 Duo E8400 oc 3.6 ghz
Placa video : GTX 560
HDD :250 gb Hitachi
Cooler cpu :cooler master vortez 752
As vrea sa-mi bag un procesor core 2 quad, un cooler artic cooling freezer 7 si un alt hdd. Oare poate duce sursa?

| CosminSM explică (pentru CosminSM):

Si 6 gb ram DDR2.

| halogen001 a răspuns (pentru CosminSM):

Sursa arata bine, puterea e suficienta, acum depinde si dace e de calitate.

Sunt multe surse care pretind ca au 500 - 600W si daca le desfaci, vezi in ele piese care suporta cel mult 200W.

Oc 3. 6GHZ poate produce oprire sau restart.

Placa video consuma 150W maxim http://www.geforce.com/......fications, sursa recomandata minima e de 450W

e8400 consuma 65W. Daca ar fi lasat la 3GHz cred ca ar fi mai stabil.
Core 2 quad consuma 95W.

Trebuie verificate tensiunile la motherboard de exemplu cu speccy daca nu sunt prea scazute.

O sursa de 600W - 650W cu pfc activ ar fi mai sigura.

| CosminSM explică (pentru halogen001):

Si cat ar trebui sa fie tensiunile la placa de baza? Uitea imagine cu speccy cu placa mea de baza. http://postimg.org/image/qy5w7g349/

| halogen001 a răspuns (pentru CosminSM):

Tensiunea de 12V nu e indicata corect, nu se poate sa fie 0.7V Celelalte tensiuni sunt ok. La mine arata asa: http://s19.postimg.org/k2huwzspv/capture_001_30082015_165407.png deci la 12V tensiunea e de 12, 144V

Tensiunea de 12V nu e indicata corect ori de speccy ori de placa de baza.

Se poate vedea tensiunea si cu http://www.almico.com/instspeedfan451.exe

sau se pot vedea in bios.

Tensiunile trebuie vazute si daca se foloseste procesorul sau placa video la maxim. Se porneste ceva care consuma resurse mai multe si se urmareste tensiunea.

| CosminSM explică (pentru halogen001):

Uite cum imi arata amandoua.Amandoua tensiuni de 12V difera si sunt mici.http://postimg.org/image/o4jna0wl3/

| halogen001 a răspuns (pentru CosminSM):

Trebuie de vazut tensiunea de 12V si in bios sau masurata cu un voltmetru - firele negru = masa, galben = 12V. Nu cred ca e de 1.15V Ori e incorect afisata de programe, ori e afisata prost de placa de baza. Daca ar avea 1V si nu ar fi aproape de 12V, nu ar porni calculatorul, nu ar merge nici ventilatoarele.

O sursa daca e ieftina, e foarte posibil sa aiba piese mai slabe in ea.

11 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu are racirea buna!

| CosminSM explică (pentru lpavel):

Si ce ar trebui sa fac?

| Sheldon a răspuns:

"a disk read occured" adica nu poate citi de pe harddisk, verifica conectori la harddisk iar daca ai cumva prea multe ventilatoare si sursa slaba poate sa nu primeasca suficient curent.

se mai poate intampla daca ai pe aceelasi cablu molex si ventilator si harddisk

| CosminSM explică (pentru Sheldon):

Acum nu mi se mai intampla asta, deoarece am schimbat windows, am bagat win 8.1, poate de la asta se inchide si se reaprinde. Windows-ul nu este original.